Wystawę poświęconą 25. rocznicy ratyfikowania przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka otwarto we wtorek w Kielcach. W wernisażu ekspozycji wziął udział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Otwierając wystawę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Wawrzyk przypomniał, że 25. rocznica ratyfikowania przez nasz kraj Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zbiega się w tym roku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
"To symboliczne połączenie dwóch bardzo ważnych rocznic. Rocznicy odzyskania niepodległości, kiedy uzyskaliśmy prawa obywateli do własnego państwa i 25 lat konwencji, która tworzy instrumenty indywidualnej ochrony praw obywateli Rzeczpospolitej. Daje także możliwość indywidualnych skarg na działanie państwa polskiego do Trybunału Praw Człowieka" – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych. Zaznaczył, że w 1993 roku Polska była dopiero na początku przemian.
"Te 25 lat, to nie tylko możliwość składania przez polskich obywateli skarg do trybunału strasburskiego. To także 25 lat poprawy funkcjonowania polskiej administracji, jeżeli chodzi o przestrzeganie praw indywidualnych osób" – dodał Wawrzyk. Przypomniał, że sędziami Europejskiego Trybunału Praw człowieka byli polscy profesorowie Jerzy Makarczyk i Lech Garlicki, a obecnie tę funkcję pełni prof. Krzysztof Wojtyczek.
Podkreślił, że Polska miała wkład w zmianę procedur funkcjonowania trybunału. "Innym dorobkiem naszego kraju jest naśladowany w wielu krajach tzw. zespół międzyresortowy ds. wdrażania orzeczeń trybunału. To gremium składające się z przedstawicieli różnych ministerstw, którzy spotykają się cyklicznie i monitorują, jak poszczególne resorty wdrażają zapadłe w sprawach obywateli polskich wyroki" – powiedział wiceminister. Dodał, że są już konkretne efekty tych działań.