22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bracia w wierze

Ocena: 0
585

W nocy z 13 na 14 kwietnia 1950 r. komuniści przeprowadzili akcję „K”, w wyniku której zlikwidowano klasztory męskie.

fot. Katarzyna Kasjanowicz

To jedno z wielu działań wymierzonych w Kościół katolicki na Słowacji. Ekspozycja o charakterze edukacyjnym, przygotowana z inicjatywy Ambasady RP w Bratysławie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i słowackim Instytutem Pamięci Narodu, prezentuje mało znaną kartę z najnowszej historii. „Bracia w wierze” to opowieść o solidarności Kościoła w Polsce i na Słowacji w latach bezwzględnych rządów komunistycznych.

Reprodukcje fotografii uczestników tamtych wydarzeń, skany dokumentów i komentarze ekspertów unaoczniają koszmar aparatu represji, jaki był skutkiem przyjęcia w 1949 r. w Czechosłowacji tzw. ustaw kościelnych. W ich wyniku zamknięto seminaria diecezjalne, a teologię można było studiować wyłącznie na jednym wydziale, kontrolowanym przez władze. W pomoc braciom w wierze bardzo aktywnie włączył się Kościół katolicki w Polsce wraz z rzeszą świeckich ochotników. Ponieważ reżim zamknął także katolickie wydawnictwa na Słowacji, jednym z aktów wsparcia był przemyt książek w plecakach, co dokładnie pokazuje wystawa.

Możemy też poznać sylwetki trzech słowackich przemytników literatury religijnej, którzy byli represjonowani przez władze komunistyczne. W ich obronie zabrał głos ówczesny prezydent USA Ronald Regan. Inną formą wsparcia podziemnego Kościoła na Słowacji było tajne święcenie księży i zakonników w Polsce. W tych okolicznościach polscy biskupi wyświęcili do 1989 r. przynajmniej 47 Słowaków.

Wystawa, choć może niezbyt obszerna wizualnie, stanowi bezcenne merytoryczne świadectwo odwagi i determinacji ludzi, którzy postanowili w świecie ustawowego zniewolenia zachować wolność wewnętrzną. Przypomina też fenomen oaz Ruchu Światło-Życie, założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego. W szarej narracji PRL pozwalały one dotknąć zupełnie innej rzeczywistości.

Wystawę „Bracia w wierze”, prezentowaną w Centrum Edukacyjnym IPN, Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, można oglądać do 4 stycznia, od poniedziałku do piątku w godz. 9-20, a w soboty w godz. 9-14.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

 Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Dziś w Kościele: środa, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera albo św. Wincentego, diakona i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 17,32-33.37.40-51; Ps 144 (143),1b-2.9-10; Mk 3,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -