14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dzieci nie idą spać głodne". Polska mąka dla Libanu

Ocena: 0
213

Mąka z polskiego zboża, jaka z inicjatywy Pomocy Kościołowi w Potrzebie trafiła do Libanu, dalej wspiera potrzebujące rodziny. 

Fot. BP PKWP Polska

Życie zmieniło się nie do poznania. Myśl o wyjeździe powraca raz na jakiś czas, zwłaszcza wtedy, gdy smutne oczy dzieci zdają się pytać, kiedy to wreszcie się skończy. Ale kryzys wydaje się nie mieć końca. Pieniędzy, tak bardzo potrzebnych, brakuje. I nawet uczciwa praca nie gwarantuje, że uda się je zdobyć, by dać najbliższym to, czego potrzebują. Pojawia się bezsilność, bo Liban, który od wieków był domem dla chrześcijan, teraz stoi nad przepaścią.

Abdo Haddad z Fundacji Kościoła Grecko-Melchickiego ICARE, partnera Pomocy Kościołowi w Potrzebie, by pokazać codzienny dramat najuboższych, posługuje się obrazem ojca, który nie jest w stanie utrzymać rodziny i zapewnić swoim dzieciom obiadu.

Jego dzieci będą szły spać bez jedzenia, a on musi kłamać, że lepiej spać bez kolacji. Na drugi dzień zrobi wszystko, by to się nie powtórzyło

– zaznacza. Wyjaśnia, że w Libanie nie ma prawie niczego, dlatego wielu ludzi zostało zmuszonych, by rezygnować z chleba.

Nie było ich na niego stać

– dodaje Abdo.

Z inicjatywy Pomocy Kościołowi w Potrzebie do kraju trafiło łącznie 800 ton mąki z polskiego zboża, zakupionej ze środków, jakie przekazał prezes Solbetu Marek Małecki. Przy rozdzielaniu wsparcia potrzebującym stowarzyszenie współpracuje ze swoimi miejscowymi partnerami. Kazimierz Gajowy z Fundacji Fenicja wyjaśnia, że państwo nie jest w stanie utrzymać podstawowych instytucji, w tym szkół i szpitali, a wobec spadających zarobków w wojsku i małych racji żywnościowych, podjęta została decyzja, by również tam dotarła pomoc.

W ramach projektu „Polska mąka dla Libanu”, jaki zainicjowała Pomoc Kościołowi w Potrzebie poprzez przesłanie do kraju 800 ton mąki, Fundacja ICARE jest w stanie codziennie rozdać potrzebującym tysiąc paczek chleba, co łącznie daje 10 tys. bochenków.

Możemy kontynuować ten projekt nawet przez 300 dni

– wyjaśnia Abdo Haddad. Na miejscu ICARE ma do dyspozycji własną piekarnię, w której zapewnia pracę 11 rodzinom. Nie jest ona w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Stąd w projekt włączone zostały także inne, lokalne piekarnie, małe i średnie.

Po ubiegłorocznym Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym Pomoc Kościołowi w Potrzebie finansuje m.in. możliwość nauki dzieciom w szkołach, jakie w Libanie prowadzą chrześcijanie. Po 13 latach wojny stowarzyszenie chce upomnieć się o Syrię, dlatego wznowiło zbiórkę na rzecz potrzebujących: https://pkwp.org/wspomoz-nas?campaign=85. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter