Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała karmienie piersią za jedyny prawidłowy sposób żywienia noworodków i niemowląt.
fot. Laura Garcia | pexels
Młode mamy nieraz pytają pediatrów, jaka jest najlepsza mieszanka dla niemowlęcia. Tymczasem najlepsze niezmiennie jest mleko matki. Karmienie piersią to naturalna możliwość każdej kobiety, która urodziła dziecko. Większość mam karmi w ten sposób, kierując się tylko instynktem, miłością i pragnieniem dobra dla swojego maleństwa. Trochę jednak warto wiedzieć.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała karmienie piersią za jedyny prawidłowy sposób żywienia noworodków i niemowląt. I nie chodzi tu o ekologię. To stwierdzenie jest wnioskiem z wielu badań naukowych, ujawniających liczne korzyści dla zdrowia zarówno dziecka karmionego piersią, jak i matki. Karmienie piersią jest najlepszą profilaktyką dla obojga.
Dzieci karmione piersią od trzech do pięciu razy rzadziej chorują na biegunki zakaźne, zakażenia układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego, zapalenia dróg moczowych, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto karmienie piersią może zapobiec nowotworom, astmie oskrzelowej, atopowemu zapaleniu skóry, próchnicy, nieswoistym zapaleniom jelit (chorobie Crohna) i cukrzycy. Dzieci karmione piersią lepiej się rozwijają: mają szybszy przyrost masy ciała, szybciej nabywają umiejętności ruchowe, lepiej i bardziej harmonijnie rozwijają się emocjonalnie (ze względu na bliski kontakt fizyczny z matką), mają lepiej rozwinięty układ nerwowy i odpornościowy. Jest więc oczywiste, że karmienie piersią jest najlepszym rodzajem żywienia i najlepszą profilaktyką dla maleństwa. Dlatego warto, by trwało jak najdłużej. Zgodnie z zaleceniami WHO najlepiej karmić wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, a po rozszerzeniu diety kontynuować do końca drugiego roku lub dłużej.
Karmienie piersią przynosi korzyści również mamie. Przyspiesza obkurczanie macicy i zmniejsza krwawienie po porodzie. Korzystnie wpływa na metabolizm tłuszczu, co przyspiesza powrót do wagi ciała sprzed ciąży. Opóźnia powrót owulacji i miesięcznych krwawień, co wydłuża odstępy między kolejnymi ciążami i oszczędza żelazo w ustroju kobiety. Ułatwia przyswajanie wapnia ze wszystkich składników pokarmowych. Korzystnie działa na mineralizację kości i zmniejsza ryzyko złamania szyjki kości udowej u kobiet w starszym wieku. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika i nowotworów sutka u kobiet podatnych.
Ponadto mleko matki jest bezpłatne, wolne od bakterii, zawsze gotowe do spożycia, ciepłe i nie wymaga przygotowania.