25 czerwca
piątek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zamieszki nad Sekwaną

Ocena: 0
2368

Tak niespokojnie, tak niebezpiecznie nie było we Francji od 1968 r. Do brutalnie tłumionych protestów żółtych kamizelek i licealistów doszedł jeszcze krwawy zamach w Strasburgu.

fot. PAP/EPA/BENOIT TESSIER

Prezydent Emmanuel Macron i jego rząd zapowiedzieli wycofanie się z decyzji o podwyżce akcyzy na paliwo, czego domagali się protestujący – tyle że było to pierwsze ich żądanie, a przecież w miarę upływu czasu chcieli coraz więcej. Protest żółtych kamizelek okazał się niesłychanie kosztowny. Nie podliczono jeszcze strat wynikłych z ulicznych walk i burd, kosztów spalonych samochodów czy zniszczonych witryn sklepowych. Same tylko sklepy straciły co najmniej miliard euro, bo były zamknięte lub protestujący blokowali dowóz towarów. Wzrost PKB w czwartym kwartale 2018 r., szacowany wcześniej na 0,4 proc., spadnie o połowę, do 0,2 proc.

 

Nie tylko paliwo

Francuscy kierowcy mają obowiązek wożenia w samochodach żółtych kamizelek odblaskowych, które winni nakładać w razie awarii samochodu. Każdy Francuz ma samochód, każdy ma co najmniej jedną żółtą kamizelkę, stąd stały się one symbolem protestu, który z początku dotyczył wzrostu cen paliwa. Rząd wprowadził specjalny podatek ekologiczny, który w mniejszym stopniu dotknął benzyny, a w większym – oleju napędowego. Użytkownicy samochodów z silnikami diesla nagle dowiedzieli się, że będzie drogo. I że w 2019 r. będzie jeszcze drożej, bo podatek miał jeszcze wzrosnąć.

Sprzeciw narodził się spontanicznie i trudno go powiązać z jakimikolwiek politykami. Co więcej, jego uczestnicy w większości krytykują polityków i nie chcą ich widzieć w swoich szeregach. Z kolei związki zawodowe nie były pozytywnie nastawione do protestujących, bo wielu to przedsiębiorcy albo samozatrudnieni, klasa średnia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 51-52 (689), 23-30 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Piątek, XII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Chcę, bądź oczyszczony!
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 8,1-4
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY



E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter