13 sierpnia
czwartek
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Unia Europejska: skąd przychodzimy?

Ocena: 0
1754

Piętnaście lat temu, dokładnie 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Co dzięki UE zyskujemy i jakiej Unii chcemy? I czy pamiętamy o jej chrześcijanskich korzeniach?

Wśród politycznych sporów zapomina się o tym, że dwóch jej ojców założycieli może zostać wyniesionych na ołtarze. Procesy beatyfikacyjne Roberta Schumana i Alcide’a De Gasperiego wciąż trwają, ale ukazują, że i polityk może dążyć do świętości. Autor zaś koncepcji flagi UE, Arsène Heitz, przyznawał, że korzystał z motywu wieńca gwiazd nad głową Najświętszej Maryi Panny oraz barwy tradycyjnie maryjnego błękitu, przy czym konkretną inspiracją był dla niego Cudowny Medalik, objawiony św. Katarzynie Labouré w 1930 r. w Paryżu.

 

Plan dla Europy

Przywódcy polityczni, którzy byli twórcami Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), która dala początek UE, byli w przeważającej mierze katolikami. Dr Alan Fimister, katolicki publicysta i pracownik naukowy Seminarium św. Jana Marii Vianeya w Denver (USA) pisze: „Robert Schuman był bardzo zaangażowanym wierzącym (…), Konrad Adenauer i Alcide De Gasperi również byli szczególnie ważni. Plan EWWiS został opracowany przez innego wysokiego urzędnika, Jeana Monneta, który jako pierwszy piastował funkcję obecnie określaną mianem przewodniczącego Komisji (Europejskiej). Podstawowa koncepcja tych instytucji była wspierana przez Schumana, zanim jeszcze Monnet przyszedł do niego z własnym projektem”.

Według Fimistera, Adenauer i De Gasperi pozostawali pod silnym wpływem nauczania papieża Leona XIII i jego intelektualnego dziedzictwa. Schuman był bezpośrednio pod wpływem koncepcji ponadnarodowej demokracji Jacques’a Maritaina jako podstawy nowej wspólnoty państw chrześcijańskich. Jak powiedział Schuman, koncepcja wspólnoty europejskiej jest „ustanowieniem uogólnionej demokracji w chrześcijańskim znaczeniu tego słowa”.

Robert Schuman (1886-1963) pochodził z Lotaryngii, stąd uwrażliwienie na sprawy francusko-niemieckie. Podczas II wojny światowej działał w ruchu oporu, co zapewniło mu późniejszy autorytet. Piastował różne wysokie urzędy. Był premierem, ministrem finansów, a w latach 1948-1952 szefem francuskiej dyplomacji. Jest nazywany „ojcem Europy”, ale też „świętym w garniturze”. W swojej najważniejszej książce „Dla Europy” odwoływał się przede wszystkim do dziedzictwa chrześcijańskiego. Był głównym autorem „planu Schumana”, ogłoszonego 9 maja 1950 r. i w rezultacie podpisanego w kwietniu 1951 r. w Paryżu traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.

W swej deklaracji Schuman napisał: „Nie było Europy, mieliśmy wojnę. Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność. Zgromadzenie narodów europejskich wymaga, by usunięta została odwieczna wrogość Francji i Niemiec”.

 

Bądźcie najpierw katolikami

Alcide De Gasperi (1881-1954) po II wojnie światowej, jako ostatni premier Królestwa i pierwszy Republiki Włoskiej, doprowadził do politycznej i ekonomicznej odbudowy kraju, a w 1949 r. wprowadził to państwo do NATO. Propagował ideę zjednoczenia Europy, odwołując się do zasad solidaryzmu. Był współorganizatorem Rady Europy (1949) oraz EWWiS.

Przyszedł na świat w Pieve Tesino (wówczas w granicach Austro-Węgier). Przez 20 lat był szefem redakcji „La Voce Cattolica” (później przemianowanej na „Il Nuovo Trentino”). W swym pierwszym wystąpieniu publicznym w 1902 r. wzywał: „Bądźcie najpierw katolikami, a potem Włochami!”. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią, brzmiały: Gesù! Gesù! („Jezus! Jezus!”).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter