Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wraz z delegacją senatorów, uczestniczył w niedzielę we mszy świętej przy grobie papieża Jana Pawła II w watykańskiej bazylice św. Piotra. W niedzielę marszałek rozpoczął dwudniową wizytę w Rzymie; spotka się tam z przedstawicielami włoskiej Polonii. Zaplanowano także spotkanie z przewodniczącą Senatu Republiki Włoskiej Marią Elisabettą Alberti Casellati i z włoskimi parlamentarzystami.
Duchowny przypomniał, że delegacja Senatu przebywa w Watykanie w związku z majowymi obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Jak podkreślił, Jan Paweł II to "postać szczególnie ważna dla wspólnoty polskiej, będąca symbolem religijności naszego narodu" i łącząca Polaków na całym świecie.
W homilii wskazał, że dwa gesty były charakterystyczne właśnie dla Jana Pawła II : "gest otwartości, szeroko rozpostartych ramion, gdy spotykał się z ludźmi" oraz gest dłoni złożonych do modlitwy. Podkreślał także "wspaniałość i heroizm" Jana Pawła II oraz ponadczasowość wartości, które głosił.
Po mszy św. marszałek Senatu złożył przy grobie Jana Pawła II kwiaty.
W niedzielę w południe marszałek Senatu, wraz z delegacją, weźmie udział w uroczystym koncercie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w wykonaniu Orkiestry Pięknego Brzegu; koncert będzie połączony z recytacją poezji św. Jana Pawła II.
Karczewski spotka się też z przedstawicielami Polonii w polskiej ambasadzie w Rzymie. W trakcie spotkania zaplanowano wręczenie odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla środowiska polonijnego. W spotkaniu, oprócz marszałka Senatu, wezmą też udział: prezydencki minister Adam Kwiatkowski, chargé d’affaires Szymon Wojtasik, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bonisławski oraz prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini.
Karczewski w niedzielę zwiedzi też wystawy: "Oblicza Polonii" oraz prac patriotycznych dzieci ze szkół polonijnych; weźmie ponadto udział w Rodzinnym Pikniku Polonijnym.
W poniedziałek Karczewski spotka się z przewodniczącą Senatu Republiki Włoskiej Marią Elisabettą Alberti Casellati, a następnie będzie rozmawiał z włoskimi parlamentarzystami, członkami Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Włosko-Polskiej.