Reaktywacja Trójkąta Weimarskiego, porozumienie Londyn – Warszawa – Kijów i pośpieszne zakończenie sporu z Czechami o Turów. Trwa ofensywa dyplomatyczna, spowodowana głównie zagrożeniem wojną za naszą wschodnią granicą.
Można by do tego dołożyć także prezydencki projekt ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, co przybliżyłoby zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy, a więc ogromnych pieniędzy dla Polski.
Ową ofensywę ułatwia nieco fakt, że Polska akurat teraz przewodniczy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W efekcie OBWE jest kierowana przez szefa polskiej dyplomacji prof. Zbigniewa Raua, który w związku z tym prowadzi bardzo intensywną działalność, jeżdżąc po stolicach europejskich i nie tylko.
REAKTYWACJA TRÓJKĄTA
Trójkąt Weimarski, a właściwie Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej, powstał w sierpniu 1991 r. Powołali go w niemieckim Weimarze ówcześni szefowie dyplomacji Polski – Krzysztof Skubiszewski, Francji – Roland Dumas, i Niemiec – Hans-Dietrich Genscher. Wcześniej w tym samym roku doszło do podpisania bardzo ważnych dla naszego kraju dokumentów – traktatów z Francją i Niemcami.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 07 (850), 13 lutego 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 16 luty 2022