14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boży siewca

Ocena: 0
489

Cykl prac rolnych przewiduje czas siewu. Rolnik sieje ziarno z nadzieją, że wyda ono obfity plon.

fot. archiwum

Jego pragnieniem jest, by ziarno nie zmarnowało się, by jego trud nie był bezowocny, ale by – we właściwej porze – móc cieszyć się pięknym zbiorem.

W tekście słowa Bożego na obecną niedzielę Chrystus Pan również przedstawia obraz, w którym Sam jest siewcą. Zasiewem zaś jest Jego słowo kierowane do uczniów: zarówno Jemu współczesnych, jak i ludzi kolejnych pokoleń, żyjących na tym świecie, do których Jego nauka także dociera. Ten Boży siew ciągle trwa, Boże słowo ciągle na nowo jest zasiewane w nasze serca. Pan troszczy się o to, by Jego ziarno trafiało do serc ludzkich.

Czytając o ziarnie i zasiewie spróbujmy zastanowić się nad działaniem Bożego Siewcy. Przypomnijmy, że jako chrześcijanie, wierzymy, że Pismo Święte jest zapisem słowa Bożego skierowanego do człowieka. Tak więc On do nas mówi, kiedy czytamy karty ST i NT, kiedy słuchamy lektury tych ksiąg, np. podczas Mszy Św. Gdybyśmy w jakiś sposób mieli o tym zapomnieć, osoba czytająca poszczególne czytania przypomina nam kończąc lekturę: „Oto słowo Boże” czy też „Oto słowo Pańskie”. Warto zwrócić uwagę na te słowa przypominające nam czyje słowa są czytane i Kogo tak naprawdę w tym momencie słuchamy: nie księdza, lektora, ministranta… Sam Pan do nas mówi. Jednocześnie rodzą się pytania: czy słuchamy, jak słuchamy, ile zostaje nam w pamięci – i w sercu – z tego, co usłyszeliśmy? Niestety, odpowiedź na te pytania może nam podpowiedzieć, że tak naprawdę nie za bardzo słuchaliśmy i wychodząc ze skończonej Mszy Św. nie jesteśmy w stanie powiedzieć o czym były poszczególne czytania biblijne podczas liturgii słowa…

Od razu jednak trzeba dodać, że Boży zasiew w nasze serca powinien się także dokonywać poprzez osobistą lekturę Biblii. Tej, którą pewnie posiadamy w domu – zakupioną osobiście albo otrzymaną w darze, np. z okazji przyjęcia I Komunii św. lub sakramentu bierzmowania. Posiadamy – owszem, tylko czy do niej sięgamy? Może trzeba sobie zadać pytanie o to, gdzie znajduje się ta Księga słowa Bożego, może trzeba ją odnaleźć na półce pośród różnych książek, może trzeba ją odkurzyć – bo już dawno nie była przez nas dotknięta? Uczyńmy to i wczytujmy się w słowo Pana skierowane do nas, by Boży zasiew mógł także padać na glebę naszych serc.

Pan chce dokonywać zasiewu Swego ziarna w nasze serca, zasiewu Swego słowa pozostawionego nam w Piśmie Świętym – aby owocowało w naszej medytacji, w naszych postanowieniach, w naszym życiu chrześcijańskim. Bądźmy otwarci, by ten Boży zasiew przyjmować gotowymi sercami!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji łomżyńskiej,
kapelanem opactwa benedyktynek w Łomży

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter