„11 minut”, ostatni utwór autora „Walkowera” i „Ręce do góry”, okrzyknięty został wybitnym dziełem i zgłoszony do Oscara. Na festiwalach w Wenecji i Gdyni film nie dostał jednak znaczących nagród.
Z okazji premiery Jerzy Skolimowski udzielił wielu wywiadów o wyraźnie promocyjnym charakterze. Tak więc podstarzały mistrz polskiego kina przypomina o sobie, spowiadając się w wywiadach z meandrów swojej kariery, sukcesów i porażek, a także komentując nowy film.
Wbrew jednak słowom autora i życzliwych krytyków „11 minut” nie zawiera niczego nowego ani w stosunku do wcześniejszego dorobku twórcy, ani też do aktualnej produkcji światowego kina artystycznego. Przeplatanie się wielu historyjek ludzi przypadkowo spotykających się na ulicach wielkiej metropolii oglądamy dziś w wielu filmach europejskich i amerykańskich. Od czasu utworów Altmana i Tarantino narracja tego typu stała się bardzo modna, dlatego łatwo przenika do światowego kina. Skolimowski tylko zanurzył akcję filmu w realiach współczesnej Warszawy, głównie w okolicach placu Grzybowskiego. W różnych miejscach – w pokoju hotelowym, na ulicach i nad Wisłą – przypadkowo spotykają się ludzie, z których każdy nosi w sobie dramatyczną historię. Zazdrosny mąż śledzi żonę, spotykającą się w hotelu z amerykańskim reżyserem, sprzedawca hot dogów spotyka znajomą kobietę, ekipa pogotowia ratunkowego natrafia na poważne problemy na klatce schodowej, alpinista naprawia okna w hotelu, pojawiają się przypadkowi przechodnie, w tym mężczyzna z krzyżem – wszyscy oni zmierzają do końcowego apokaliptycznego wypadku.
Skolimowski i życzliwi mu krytycy twierdzą, że w filmie zawarte są jakoby wielkie egzystencjalne prawdy o katastrofie, jaka niedługo ma czekać świat. Tytuł sugeruje także komentarz do ataku na Nowy Jork 11 września 2001 roku. Jednak nie widzę w filmie tego typu głębi, zwłaszcza że niektóre wątki wydają się nieprzejrzyste, a z kolei zakończenie – przewidywalne.
„11 minut”, Polska, 2015. Reżyseria – Jerzy Skolimowski. Wykonawcy: Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Richard Dormer, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki i inni. Dystrybucja – Kino Świat
Mirosław Winiarczyk |