4 czerwca
czwartek
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matejko maluje Wniebowstąpienie

Ocena: 5
979

Własną interpretację odejścia Chrystusa do nieba przedstawił Jan Matejko w obrazie z 1884 r., który znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

fot. arch. cyfrowe MNW

Chrystus wstępujący do nieba ukazany tu został jako ukrzyżowany i zmartwychwstały jednocześnie. Jego ręce są szeroko rozpostarte, jakby jeszcze przybite do krzyża. Bardzo wyraźne są ślady męki: przebite dłonie, nogi i bok. Chrystus spogląda wprost na widza, jakby spieszył się na spotkanie z nim, z zamiarem serdecznego objęcia. Unosi się w powietrzu na tle ognistej mandorli w kształcie gorejącego serca, przywołującej skojarzenie z Najświętszym Sercem Pana Jezusa.

Tuż nad Chrystusem Matejko zobrazował zstępującą gołębicę Ducha Świętego, a za nią jasny trójkąt, symbolicznie wyrażający obecność Boga Ojca i całej Trójcy. Wokół widać główki uskrzydlonych aniołków, nawiązujące do cherubinów – potężnych istot znajdujących się w bezpośredniej bliskości Boga. W Biblii ich zadaniem było m.in. strzec arki przymierza czy wejścia do Świątyni. Wielokrotnie także wspominano je jako podstawę Bożego tronu, więc ich obecność wskazuje na obecność Bożą.

Jeden z pięciu aniołków zwrócony jest nie w kierunku Chrystusa, ale spogląda na lewo, na narzędzie męki: koronę cierniową i gwoździe. Leżą one na krańcu płótna, którym okryty jest Jezus i które wychodzi poza mandorlę, symbolizującą sferę boską. W ten sposób Matejko wzmacnia jedność tajemnic wiary: męki, śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia Jezusa oraz obecności Trójcy Świętej. Przeżywamy te tajemnice jako rozłożone w czasie wydarzenia, których każdy indywidualnie doświadcza w swoim własnym zbawczym czasie – kairos.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 03 czerwca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 czerwca

Czwartek, IX Tydzień zwykły
+ święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 22,9-18 lub Hbr 10,4-10; Ps 40,7-11b.17; Mt 26,36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter