„Pamięć i Sprawiedliwość” to pismo poświęcone historii najnowszej wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej, przeznaczone nie tylko dla koneserów historii najnowszej, ale dla każdego, kto poważnie interesuje się historią Kościoła w okresie tzw. rządów komunistycznych, i to nie tylko w Polsce.
Tom otwierają eseje ks. Zygmunta Zielińskiego, wybitnego historyka Kościoła („Kościół w Polsce po zakończeniu II wojny światowej”), oraz Konrada Białeckiego („Polska Rada Ekumeniczna i Kościoły będące jej członkami wobec Kościoła rzymskokatolickiego w latach 1945–1989”). Nadzieżda Bielliakowa pisze o życiu religijnym w późnym okresie ZSRS, o listach i petycjach wierzących w warunkach zimnej wojny.
W publikacji znajdują się materiały o życiu religijnym w Kazachstanie, o antykościelnej działalności Gustawa Husaka w Czechosłowacji, o działalności Świadków Jehowy; poruszona jest kwestia autokefalii Polskiej Cerkwi Prawosławnej w kontekście zimnej wojny. Najciekawsze są materiały dotyczące sylwetki i posługi potajemnie konsekrowanego bp. Pawła Hnilicy, opiekuna słowackiej emigracji. To on po zamachu na Jana Pawła II przekazał papieżowi materiały dotyczące tajemnicy fatimskiej.
Ze spraw polskich na uwagę zasługuje tekst dotyczący Zrzeszenia Katolików Caritas i jego relacji z władzami komunistycznymi w latach 1950–1970. Są też bardzo ciekawe materiały dotyczące Kościoła prawosławnego, unickiego oraz sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej i bł. ks. Jana Machy. To tylko część tej znakomitej lektury.