23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bogu i Polsce

Ocena: 0
851

O niepokornych wobec władzy komunistycznej duchownych katolickich opowiada książka wydana przez Instytut Pamięci Narodowej.

To praca zbiorowa ponad dwudziestu autorów, którzy przypominają księży nie tylko tych najbardziej znanych w całej Polsce, ale także tych, którzy pozostali w pamięci jedynie w środowiskach, w których działali.

W pierwszej części obszernej pracy Rafał Łatka omawia stosunek episkopatu wobec współpracy duchowieństwa z opozycją solidarnościową na tle relacji państwo-Kościół. Przypomina, że kard. Stefan Wyszyński nie popierał tego typu działalności, ale nie wyciągał konsekwencji wobec księży, którzy angażowali się w działalność opozycyjną, np. wobec ks. Jana Ziei czy ks. Bronisława Dembowskiego, późniejszego biskupa włocławskiego. O stosunku bp. Ignacego Tokarczuka do opozycji pisze Sabina Bober, a poglądy kard. Karola Wojtyły w tej kwestii przedstawia Paweł Skibiński. Milena Kindziuk jest autorką opracowania „Współpraca ks. Jerzego Popiełuszki z opozycją o oczach prymasa Józefa Glempa. Przyczyny konfliktu”. To jedna z najciekawszych, a zarazem najbardziej dramatyczna w swojej wymowie części książki.

W rozdziale „Portrety zbiorowe” autorzy przedstawili relację duchownych wobec opozycji w regionach opolskim, gdańskim i szczecińskim. Omówione zostały uznane przez władze za wrogie duszpasterstwa dominikanów w Poznaniu, zwłaszcza działalność duszpasterzy akademickich ojców Tomasza Alexiewicza i Honoriusza Kowalczyka (ten ostatni w niewyjaśnionych bliżej okolicznościach zginął w wypadku samochodowym). Za wrogą uznano też działalność duszpasterstwa rolników w diecezji przemyskiej.

Oddzielnie w dziale „Sylwetki” zostały przedstawione wybitne postacie: ojcowie jezuici Stefan Dzierżek z Kalisza i Czesław Białek z Poznania, kapelan „Solidarności” z Konina ks. Antoni Łassy, niepokorny redemptorysta o. Jan Siemiński, kandydat na ołtarze ks. Roman Kotlarz, kapelan bydgoskiej „Solidarności” ks. Józef Kutermak, duszpasterz rolników z diecezji gorzowskiej ks. Eugeniusz Jankiewicz, słynny budowniczy kościoła z Nowej Huty (która miała być miastem bez Boga) ks. Kazimierz Jancarz, kapelan suwalskiej „Solidarności” ks. Jerzy Zawadzki i kapelan podkarpackiej „Solidarności” ks. Eugeniusz Dryniak. Osobny rozdział poświęcono niezłomnej działalności ks. Edwarda Frankowskiego, jednego z najbardziej prześladowanych i wielokrotnie karanych duchownych, budowniczego kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, promotora powstania filii KUL w tym mieście, od 1989 r. biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej, a obecnie biskupa seniora. Większość z tych duchownych – poza bp. Frankowskim oraz ks. Jankiewiczem – już nie żyje.

Książka godna jest polecenia wszystkim interesującym się historią i z szacunkiem odnoszącym się do kapłanów, którzy łączyli duszpasterstwo z wielką miłością do Polski.

 


Księża dla władzy groźni. Duchowni współpracujący z opozycją (1976-1989)”, pod redakcją Rafała Łatki, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2019, 560 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter