3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bogu i Polsce

Ocena: 0
594

O niepokornych wobec władzy komunistycznej duchownych katolickich opowiada książka wydana przez Instytut Pamięci Narodowej.

To praca zbiorowa ponad dwudziestu autorów, którzy przypominają księży nie tylko tych najbardziej znanych w całej Polsce, ale także tych, którzy pozostali w pamięci jedynie w środowiskach, w których działali.

W pierwszej części obszernej pracy Rafał Łatka omawia stosunek episkopatu wobec współpracy duchowieństwa z opozycją solidarnościową na tle relacji państwo-Kościół. Przypomina, że kard. Stefan Wyszyński nie popierał tego typu działalności, ale nie wyciągał konsekwencji wobec księży, którzy angażowali się w działalność opozycyjną, np. wobec ks. Jana Ziei czy ks. Bronisława Dembowskiego, późniejszego biskupa włocławskiego. O stosunku bp. Ignacego Tokarczuka do opozycji pisze Sabina Bober, a poglądy kard. Karola Wojtyły w tej kwestii przedstawia Paweł Skibiński. Milena Kindziuk jest autorką opracowania „Współpraca ks. Jerzego Popiełuszki z opozycją o oczach prymasa Józefa Glempa. Przyczyny konfliktu”. To jedna z najciekawszych, a zarazem najbardziej dramatyczna w swojej wymowie części książki.

W rozdziale „Portrety zbiorowe” autorzy przedstawili relację duchownych wobec opozycji w regionach opolskim, gdańskim i szczecińskim. Omówione zostały uznane przez władze za wrogie duszpasterstwa dominikanów w Poznaniu, zwłaszcza działalność duszpasterzy akademickich ojców Tomasza Alexiewicza i Honoriusza Kowalczyka (ten ostatni w niewyjaśnionych bliżej okolicznościach zginął w wypadku samochodowym). Za wrogą uznano też działalność duszpasterstwa rolników w diecezji przemyskiej.

Oddzielnie w dziale „Sylwetki” zostały przedstawione wybitne postacie: ojcowie jezuici Stefan Dzierżek z Kalisza i Czesław Białek z Poznania, kapelan „Solidarności” z Konina ks. Antoni Łassy, niepokorny redemptorysta o. Jan Siemiński, kandydat na ołtarze ks. Roman Kotlarz, kapelan bydgoskiej „Solidarności” ks. Józef Kutermak, duszpasterz rolników z diecezji gorzowskiej ks. Eugeniusz Jankiewicz, słynny budowniczy kościoła z Nowej Huty (która miała być miastem bez Boga) ks. Kazimierz Jancarz, kapelan suwalskiej „Solidarności” ks. Jerzy Zawadzki i kapelan podkarpackiej „Solidarności” ks. Eugeniusz Dryniak. Osobny rozdział poświęcono niezłomnej działalności ks. Edwarda Frankowskiego, jednego z najbardziej prześladowanych i wielokrotnie karanych duchownych, budowniczego kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, promotora powstania filii KUL w tym mieście, od 1989 r. biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej, a obecnie biskupa seniora. Większość z tych duchownych – poza bp. Frankowskim oraz ks. Jankiewiczem – już nie żyje.

Książka godna jest polecenia wszystkim interesującym się historią i z szacunkiem odnoszącym się do kapłanów, którzy łączyli duszpasterstwo z wielką miłością do Polski.

 


Księża dla władzy groźni. Duchowni współpracujący z opozycją (1976-1989)”, pod redakcją Rafała Łatki, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2019, 560 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter