28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończenie Synodu Młodych i ŚDM w wymiarze warszawsko-praskim (zdjęcia, video)

Ocena: 0
738

W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zakończono diecezjalny Synod Młodych. Równolegle z tym wydarzeniem odbyły się Światowe Dni Młodzieży w wymiarze warszawsko-praskim. W wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata odprawiono Mszę Świętą podsumowującą te dwa wydarzenia.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

Zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Hasło spotkania, które podał papież Franciszek, (zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich) brzmiało: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś.” Jednocześnie podsumowano diecezjalny Synod Młodych, który pomógł wyznaczyć kierunek działań z młodzieżą na najbliższe lata. W katedrze warszawsko-praskiej można było wysłuchać świadectw wiary osób młodych – przedstawiła je m.in. Karolina Błażejczyk z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Gościem specjalnym był dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz, który podzielił się własnym doświadczeniem wiary.

Zbawienie jest tylko w Kościele. To Kościół jest depozytariuszem całej prawdy, nie ma co odżegnywać się od tego. Mimo, że Kościół w sensie ziemskim popełnia szereg błędów, a raczej to ludzie Kościoła popełniają szereg błędów. Kościół jako mistyczne Ciało Chrystusa, prowadzone przez Ducha Świętego, doprowadza nas do Zbawienia. Ten, kto chce z niego wystąpić jest jednoznaczne z tym, że nie chce także Zbawienia.

– mówił Przemysław Babiarz, przedstawiając swoje zdanie na temat popularnej w dzisiejszym świecie apostazji.

W słowie skierowanym do młodych ludzi przyznał, że każdy człowiek powinien dążyć do tego, aby stać się znajomym Pana Boga.

Jest taka scena, w której przedstawiony jest Sąd Ostateczny, kiedy Bóg rozsądzając między owce a kozły i dzieląc ludzi mówi wreszcie: nie znam was. Ci, którzy przylgnęli do zła, którzy napełnili się złem i wybrali zło, realizowali je w swoim życiu, stają się nieznajomymi dla Pana Boga. Pan Bóg nie chce ich znać. I wówczas, kolega z którym rozmawiałem mówi mi, że ja muszę być znajomym Pana Boga, ponieważ tylko wtedy będę z nim w nieustannej łączności.

– dodał dziennikarz.

W programie spotkania był czas spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu z rozważaniami przybliżającymi młodych świętych – świadków życia z Panem Bogiem.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk, Jakub Troszyński

Spotkanie było okazją do duchowego wzmocnienia i omodlenia spraw Duszpasterstwa Młodzieży. Po części świadectw młodzi wspólnie uczestniczyli we Mszy Świętej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w koncelebrze z ordynariuszem warszawsko-praskim bp Romualdem Kamińskim oraz biskupem pomocniczym Jackiem Grzybowskim.

Metropolita warszawski skierował kilka słów do młodych uczestników. Przypomniał, że głoszenie Ewangelii nie jest łatwe we współczesnym świecie.

Stoimy wobec naszego miasta, wobec Polski, świata i nowego świata – internetowego. Wydawać mogłoby się, że trzeba się załamać, nie damy rady. Jeśli jest z nami Pan Jezus i mamy mocne świadectwo, oparte na spotkaniu z nim, to wówczas potrafimy mocną wiarą i mocnym świadectwem znaleźć język i sposób, by głosić Ewangelię także dzisiaj.

- mówił hierarcha.

Fot. PAP/Albert Zawada

Niespodzianką dla uczestników była obecność byłego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka, który wygłosił homilię.

W tej liturgii i w tej wspólnocie skupiają się te tajemnice królowania Chrystusa z tajemnicami młodych. Z tym wszystkim, co już przyjęliśmy i z tym wszystkim, co przyniosła refleksja synodalna. Z tym wszystkim, co stawialiśmy sobie dwa lata temu, tutaj, przywołujących tych dziesięć punktów, zachęcających każdego z nas do tego, abyśmy potrafili zobaczyć, w jaki sposób młody człowiek odczytuję tę tajemnicę Boga, jak ja dostrzega w Kościele.

- mówił biskup diecezji radomskiej.

Hierarcha przypomniał, że Synod Młodych w swoich założeniach i celach łączy się z hasłem XXXVI ŚDM - „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”.

Refleksje synodalne stawiały to pytanie: jak spotkać, powiedzieć, przekazać, wytrwać, żeby młody człowiek nie zniechęcił się i nie zachował jak Piłat mówiący tylko „to inni”, ale żeby dokonało się w nim to wyjątkowe spotkanie, cud przemiany tego wszystkiego. To sprawi, że życie młodego człowieka stanie się jaśniejącym darem i tajemnicą Bożego życia i co więcej stanie się gotowym na to, żeby być świadkiem dla innych i aby czekać na kolejne interwencje Boga, który przemawia i będzie przemawiał do twojego serca.

- podkreślił duchowny.

Biskup diecezji radomskiej przywołał również bł. Carlo Acutisa, którego słowa papież Franciszek poddał młodym pod refleksję w Adhortacji „Christus Vivit”.

Nie sposób nie odwołać się również przez wzgląd na patrona, który dzisiaj też jest zaznaczony w tych wizerunkach – Karola Acutisa. Papież umieścił jego słowa w Adhortacji po Synodzie poświęconym młodym, przypominając tę jasność myśli i przesłanie, że każdy z nas jest oryginalny i rodzi się obdarzony przez Boga oryginalnością i niepowtarzalnością. Oby nigdy nie został kopią innych. Niech to Boże Słowo i przesłanie papieża Franciszka zawarte w orędziu na 36. Światowy Dzień Młodzieży, przyniesie w życiu każdego z nas, szczególnie w Waszym młodym życiu, te tajemnice spotkania Boga, doświadczenia Jego miłości i przyjęcia tego wyjątkowego zaproszenia, że Jego królestwo jest wam ofiarowane, abyście stali się Jego częścią, bogactwem i abyście byli świadkami dla innych.

- wskazał bp Solarczyk.

Za pomyślne zakończenie Synodu Młodych oraz przeprowadzenie Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym podziękował również bp Romuald Kamiński.

Wyszliśmy do pracy z hasłem: „Jezus żyje i chce, abyś ty żył”. Mamy taką nadzieję, że modlitwy, spotkania i praca formacyjna w jakiejś mierze pomogą w pracy duszpasterskiej wśród młodego pokolenia.

- wskazał ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Podczas uroczystości przyjęto w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nowych 21 członków.

Synod Młodych, który rozpoczął się w 18 września 2019 r., wyznaczył kierunki działań z młodzieżą na dalsze lata.

Przeczytaj także:

Galeria zdjęć - link (fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk, Jakub Troszyński).

Retransmisja z wydarzenia:

Materiały multimedialne z ostatniej Sesji Synodalnej:

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter