23 stycznia
niedziela
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz do młodych: taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie

Ocena: 0
267

„To wy jesteście Kościołem. Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie. Od was młodych zależy, czy będziemy obecni na areopagach współczesnego świata. Aby jednak być tam świadkiem Jezusa, trzeba najpierw Go spotkać" – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, do młodych zebranych w Świątyni Opatrzności Bożej podczas Eucharystii będącej kulminacyjnym punktem obchodów 36. Światowego Dnia Młodzieży. Przed Mszą św. młodzi uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogli m.in. wysłuchać świadectwa, pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem i przystąpić do sakramentu pokuty.

Fot. PAP/Rafał Guz

Hasło tegorocznego ŚDM „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” pochodzi z Dziejów Apostolskich. To słowa, które Jezus wypowiedział po nawróceniu św. Pawła i to właśnie ten fragment wyznaczył przebieg całego spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej.

Podczas homilii, zwracając się do kilkuset młodych, kard. Nycz podkreślił, że dwa zasadnicze powody dzisiejszego spotkania to po pierwsze dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, po drugie – przeżywanie 36. Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach.

Fot. PAP/Rafał Guz

Metropolita warszawski przypomniał znaczenie dwóch niezwykłych postaci beatyfikowanych w Warszawie ponad 2 miesiące temu, ich więź duchową i wzajemne oddziaływanie.

Zastanawiając się nad tym, w czym współcześni młodzi ludzie mogą naśladować tych nowych błogosławionych kard. Nycz zwrócił uwagę na podejście młodego Stefana Wyszyńskiego do zdobywania wiedzy.

Dużo się nauczył, bo chciał się nauczyć. Weźcie z niego ten przykład gorliwego, kreatywnego, twórczego podejścia do nauki. Od tego w dużym stopniu będzie zależało, kim będziecie, jacy będziecie i na ile będziecie mogli być pomocni innym. To wy jesteście Kościołem. Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie.

– powiedział kard. Nycz.

Hierarcha zwrócił też uwagę na przykład Matki Czackiej, osoby, która jako 22 –latka dowiedziała się, że nigdy nie odzyska wzroku.

Posłuchała mądrego lekarza, który powiedział jej prawdę i poradził, żeby zajęła się niewidomymi.

– przypomniał metropolita warszawski. Podkreślił, że pogodziła się ze swoją sytuacją i wykorzystała wszystkie siły i możliwości, bo pomóc innym. Jak zaznaczył, jej dzieło służy niewidomym do dziś. Metropolita warszawski przypomniał też, że Matka Czacka pokazywała, że oprócz ciemności oczu istnieje ciemność duchowa, ciemność wiary. Potrafiła przyciągać i inspirować osoby niewierzące i poszukujące, oddalone od Boga. Było to możliwe dzięki jej cichości, pokorze i mądrości.

Mówiąc o drugim powodzie dzisiejszego spotkania kard. Nycz podkreślił, że są nim obchody 36. Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach. Przypomniał, że św. Jan Paweł II ustanawiając Światowe Dni Młodzieży chciał, by odbywały się one w wymiarze światowym co 2 lub 3 lata a w pozostałych latach – lokalnie w diecezjach w Niedzielę Palmową. Jak podkreślił, papież Franciszek podjął decyzję o zmianie tego terminu – na niedzielę Chrystusa Króla.

Nawiązując do liturgii słowa i czytania nt. św. Pawła, który spotkał Jezusa w drodze do Damaszku, podkreślił, że wiarygodny świadek, to ten, który coś zobaczył i przeżył.

Jeśli chcesz być świadkiem Jezusa, musisz Go spotkać.

– powiedział hierarcha.

Przypomniał też, że św. Paweł przybywając wraz z małą grupą chrześcijan do wielkiego miasta, jakim był Damaszek, był w podobnej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś my wobec doświadczenia wielkiego miasta.

A jednak jakiś czas później to właśnie Damaszek stał się wielkim centrum chrześcijaństwa.

– mówił kard. Nycz, podkreślając, że nie można się załamywać.

Musimy wejść w ten współczesny areopag świata, zwłaszcza poprzez media, które stały się takim współczesnym Damaszkiem. Albo w nim jako chrześcijanie będziemy albo nie będziemy. To, czy będziemy – zależy w bardzo dużym stopniu od was, młodych. Warunek jest jeden – by być wiarygodnym świadkiem Jezusa, trzeba Go spotkać.

– zachęcał metropolita warszawski.

Przed Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej odbyło się spotkanie młodych, podczas którego mogli oni m.in. wysłuchać świadectwa 26 – letniego Bartka z warszawskiego Mokotowa. Opowiadał o trudnym dzieciństwie spędzonym w rodzinie alkoholowej, doświadczeniu narkotyków i życia na granicy prawa, pobytu w poprawczaku, nieumiejętności budowania relacji i śmierci nienarodzonego dziecka, do którego – jak podkreślił – poczuł pierwszą w swym życiu miłość. Mówił o rekolekcjach, na które trafił w zasadzie przypadkiem i na których po raz pierwszy zainteresował się, kim naprawdę jest Bóg.

Opowiadał też zebranym o dalszym brnięciu w zło, o poczuciu całkowitej klęski, chęci zakończenia swojego życia i modlitwie skierowanej wówczas do Jezusa. Podkreślił, że pod wpływem wewnętrznego głosu wyruszył w 2-miesięczną pielgrzymkę pieszą do Medjugorie i podczas tej wędrówki dokonała się zmiana w jego życiu.

W czasie spotkania w dolnym kościele trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Wszyscy chętni mogli też tam skorzystać z sakramentu pokuty. Modlitwę uwielbienia prowadziła schola z duszpasterstwa akademickiego „Sandał”.

Spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej było również uroczystym zakończeniem Pielgrzymkowej Sztafety Młodych. Od końca października odwiedzali oni kolejnymi grupami archikatedrę warszawską, aby podziękować za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Światowe Dni Młodzieży w diecezjach obchodzone były dotychczas w Niedzielę Palmową. W tym roku, po raz pierwszy, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach obchodzony jest w niedzielę Chrystusa Króla, 21 listopada.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
Niedziela Słowa Bożego
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,1-4;4,14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Słowo Boże w naszym życiu (komentarz "Idziemy")



Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter