Doroczne największe uliczne jasełka w Polsce pod nazwą Orszak Trzech Króli odbędą się 6 stycznia 2021 r. już po raz trzynasty. Wydarzenie będzie miało jednak zupełnie inną formę.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie odbędą się barwne korowody przechodzące tego dnia ulicami setek miast, a na trasie orszaku nie będą prezentowane ewangeliczne sceny nawiązujące do Bożego Narodzenia. Tłumny śpiew kolęd nie wybrzmi na ulicach z taką siłą, jak zwykle. Mimo to każdy z nas ma szansę przeżyć radośnie Uroczystość Objawienia Pańskiego poprzez uczestnictwo we Mszy św. w swojej parafii, a następnie – w zjednoczeniuz całą orszakową rodziną – pokłonienie się Jezusowi czekającemu na nas we wszystkich stajenkach świata.
W zeszłym roku orszak przemaszerował ulicami blisko 900 miast, wzięło w nim udział ponad milion uczestników, a drugie tyle obejrzało transmisję z wydarzenia w Telewizji Polskiej. W tym roku Fundacja „Orszak Trzech Króli” wysłała do 2500 punktów (domów kultury, parafii i lokalnych stowarzyszeń) blisko 700 tys. koron, 300 tys. śpiewników kolędowych i setki tysięcy nalepek, aby rozdane pomagały nam radośnie przeżyć Epifanię mimo wyjątkowych warunków nie pozwalających na uliczne korowody.
PANU DZIĘKI ODDAWAJMY
Przygotowania do tegorocznego orszaku odbywały się przez cały rok i choć trudno było przewidzieć, jaką ostatecznie formę przybierze Orszak Trzech Króli 2021, staraliśmy się zaproponować rodzinom wiele inicjatyw, w które mogą się włączyć.
Jak co roku orszakowi towarzyszą liczne konkursy, wśród nich Konkurs Poetycki na kolejną zwrotkę kolędy „W żłobie leży”, Konkurs Plastyczny pod hasłem: „W stajni położony”, Ogólnopolski Konkurs Szopek „Pastuszkowie przybywajcie” czy Konkurs Kolędowy „Panu wdzięcznie przygrywajcie” na rodzinne wykonanie kolędy. Konkursy te nawiązują do kolędy „W żłobie leży” powstałej w XVII wieku, której tekst przypisuje się autorstwu ks. Piotra Skargi. Chcemy w tym roku poznać bliżej tę piękną polską kolędę. W zeszłym roku nawiązywaliśmy zarówno hasłem orszaku „Cuda, cuda ogłaszają”, jak i tematyką konkursów do kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. W poprzednich latach do kolędy „Oj, Maluśki” i „Bóg się rodzi”. Troską Fundacji „Orszak Trzech Króli” jest między innymi rozpowszechnianie i podtrzymywanie pięknej tradycji śpiewania kolęd.
Tegoroczny internetowy konkurs „Głosuj na Wielbłąda” wyłonił zwycięskie miasto, które wygrało dwuosobowy kostium pluszowego wielbłąda naturalnej wielkości, wykonany przez p. Marzenę Dąbrowską, twórczynię przepięknych kostiumów i rekwizytów do widowisk wystawianych przez amatorski Teatr Biedronka.
Hasłem tegorocznego orszaku są słowa Jana Kochanowskiego zaczerpnięte z Księgi XIII Ksiąg Wtórych „Panu dzięki oddawajmy”. Słowami poety pragniemy podziękować Bogu za to, że w Polsce od 2011 r. 6 stycznia, dzięki uchwale Sejmu, jest dniem wolnym od pracy. Epifania jest najstarszym świętem chrześcijańskim, które było kiedyś powiązane z Bożym Narodzeniem. Dopiero w IV wieku te dwie uroczystości zostały rozdzielone. W polskim Kościele Święto Objawienia Pańskiego było wolne od pracy do 1960 r., kiedy władze komunistyczne podjęły decyzję o zniesieniu tego święta. Pierwsze Orszaki Trzech Króli odbywały się w niedziele poprzedzające Epifanię. Jest więc w tym roku okazja do wdzięczności Bogu za możliwość pełnego świętowania Objawienia Pańskiego. Hasło scenariusza ma nas również mobilizować do dziękczynienia za wszystko, co otrzymujemy: życie, wiarę, wolność, rodzinę. Wdzięczność jest piękną cnotą, a ludzie, którzy potrafią być wdzięczni, są szczęśliwsi, bo wszystko, co mają, traktują jako wyjątkowy dar.