Anińska parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie doczekała się imponujących organów piszczałkowych, które od 2 lat wspomagają uczestników nabożeństw w modlitwie.
Pomysł zamontowania instrumentu narodził się latem 2014 r. Organista Waldemar Pawlik z synem Dominikiem przedstawili go ks. proboszczowi Markowi Doszce. Na zebranie zwołane w sprawie budowy instrumentu przyszło ponad 60 osób. Owocem było powstanie Komitetu Budowy Organów. Parafianie wykazali się ofiarnością, wspierając dzieło finansowo i modlitewnie. – Komitet zapalił ludzi odpowiedzialnością za Dom Boży – opowiada Waldemar Pawlik. Wspomina, że silne wrażenie wywarło na nim świadectwo parafianki pani Mirosławy, która utrzymywała się z niewielkiej renty. – Powiedziała mi: „Mój tatuś budował ten kościół, a ja nie mogłam w żaden sposób przyczynić się do tego dzieła, ponieważ byłam małą dziewczynką. Teraz bardzo cieszę się, że składam ofiarę”.
Instrument ukończono w 2019 r., od tego czasu liturgię upiększają 31-głosowe organy piszczałkowe Dielna Bies Opus 22, owoc pracy organmistrzów ze Słowacji. W emporze organów wkomponowana została gołębica – symbol Ducha Świętego. Górna część piszczałek jest przycięta, przedstawia korzenie i drzewa, nawiązuje w ten sposób do krajobrazu otulonego sosnami Anina.
Wraz z pojawieniem się instrumentu w świątyni pod koniec października 2019 r. zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal Organowe Brzmienia. Do dziś odbyły się dwie edycje festiwalu, na którym występowali muzycy z Polski i świata, m.in.: organista o. Bernard Sawicki OSB, tenor z Australii Blake Parham, organista z czeskiej Pragi Václav Uhlíř. Anińskie Towarzystwo Artystyczne, współorganizator festiwalu, chciałoby, aby kolejna edycja odbyła się jesienią tego roku.
Innym ważnym tegorocznym wydarzeniem było nabożeństwo ze śpiewem pieśni maryjnych w łączności z pielgrzymami na Jasnej Górze w uroczystość Wniebowzięcia NMP. – Widziałem łzy w oczach ludzi, którzy mocno przeżyli modlitwę pieśniami maryjnymi. Niejednokrotnie dziękowali osobom posługującym w parafii, że tak mogą oddać chwałę Matce Najświętszej. Ponadto stałym zwyczajem stały się krótkie recitale organowe mojego syna Dominika po każdej niedzielnej Eucharystii – opisuje Waldemar Pawlik.
W 2017 r. z okazji 75-lecia parafii powstała kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Każdy z parafian ma możliwość całodziennej adoracji Jezusa Eucharystycznego od poniedziałku do soboty. Wierni chętnie uczestniczą w licznych nowennach do św. Judy Tadeusza, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Kapelan „Solidarności” służył w parafii jako wikariusz w latach 1975–1978. Zachowały się kartoteki kolędowe, w których ks. Jerzy zapisywał spostrzeżenia o parafianach. Na jednej z nich widnieją słowa napisane przez błogosławionego: „to dobra, katolicka rodzina”. Obok kościoła 13 czerwca 2010 r. odsłonięto kamień z tablicą pamiątkową, na której wygrawerowano cytat bł. ks. Popiełuszki: „Zbierz się, ogarnij, dźwignij. Zacznij od nowa. Jesteś człowiekiem. Aż człowiekiem”, z dedykacją od parafian: „swemu wikaremu w roku stulecia – aninianie”. W kościelnej kaplicy Matki Bożej znajdują się obraz i relikwie ks. Jerzego.
– Moi parafianie to przeważnie osoby starsze, będące na emeryturach. Dostrzegam szerszy problem społeczny: brak więzi w rodzinach pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozwody oraz życie w konkubinatach – opowiada ks. proboszcz. W sierpniu z inicjatywy parafialnej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Veni Creator” chorzy zostali zaproszeni na Mszę św. o uzdrowienie duszy i ciała za wstawiennictwem św. Szarbela. Kilkoro uczestników dzieliło się świadectwem przywrócenia zdrowia dzięki wstawiennictwu zakonnika z Libanu. Podczas Eucharystii księża udzielali sakramentu Namaszczenia Chorych. Na zakończenie osoby chore uczestniczyły w poczęstunku i integracji.
W tym roku ks. Marek Doszko świętował 40-lecie kapłaństwa, w tym 13 lat probostwa w Aninie. – Jestem wdzięczny Panu Bogu, że dał mi radość życia kapłańskiego – podsumowuje.