19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W sprawie kardynała Pella

Ocena: 0
515

„Sądzę, że ja umrę we własnym łóżku, mój następca w więzieniu, jego następcy zaś zostanie zadana śmierć męczeńska w miejscu publicznym” – powiedział niecałe 10 lat temu wybitny amerykański kardynał Francis Eugene George.

fot. Kerry Myers / wikipedia commons / CC BY 2.0 / Link

Przedstawił tę opinię w obliczu wzrostu nietolerancji i nieustannych ataków na Kościół. Na razie sprawdziła się pierwsza część jego przepowiedni – kard. George zmarł w 2015 r. w swej rezydencji – druga zaś zdaje się dokonywać. Tyle że nie w jego rodzinnej archidiecezji, w Chicago, ale niemal dokładnie po drugiej stronie kuli ziemskiej, w australijskim Melbourne.

Tam bowiem 21 sierpnia Sąd Najwyższy stanu Victoria odrzucił wniosek kard. George’a Pella, byłego arcybiskupa Melbourne, a potem Sydney – który przez ostatnie lata był w Watykanie prawą ręką papieża ds. finansów – o unieważnienie wyroku sądu niższej instancji skazującego go na sześć lat więzienia za rzekome molestowanie trzynastoletniego chłopca. Kardynał Pell przez cały czas kategorycznie odrzuca zarzuty, zaś w przeszłości należał do biskupów na każdym kroku potępiających przypadki molestowania nieletnich i jako arcybiskup zdecydowanie je ścigał.


 

UŚCISK RĘKI PRZED KATEDRĄ

Przypadek kard. Pella jest godny najwyższej uwagi ze względu na okoliczności sprawy. Został on oskarżony o to, że w 1996 r. w Melbourne zaraz po zakończeniu – pierwszej po objęciu arcybiskupstwa – niedzielnej Mszy Świętej miał samotnie udać się do zakrystii, gdzie miał przyłapać dwu chłopców, członków chóru katedralnego, na piciu mszalnego wina i wykorzystując tę okoliczność, miał obnażyć się przed nimi i potem dokonać czynu nierządnego. Przez cały czas tego liczącego 6-8 minut incydentu, drzwi do zakrystii miały być otwarte, ale nikt z kręcących się w pobliżu zakrystian i wiernych, nadal modlących się w katedrze, nie zauważył niczego podejrzanego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -