Szkołę Duchowości Chrześcijańskiej tworzymy dla ludzi, którzy mają problem z duchowością i z własną wiarą. - mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, w rozmowie z Patrykiwm Lubryczyńskim
Co jest podstawową misją Akademii Katolickiej w Warszawie?
Najważniejszym zadaniem Akademii jest przygotowanie ludzi do posługi w Kościele. W nauczaniu szczególny nacisk kładziemy na wymiar praktyczny. Oczywiście nie wyklucza to wymiaru naukowego i możliwości uzyskania stopni naukowych. Moim marzeniem jest, aby Akademia Katolicka była uczelnią, w której ludzie dowiadują się o Bogu, a Stwórca jest w niej uwielbiony. Zdaję sobie sprawę, że do tego same wykłady nie wystarczą. Dlatego w połowie dnia odbywa się Msza św. dla pracowników naukowych i studentów. Idziemy do kaplicy, aby uczyć się od najlepszego z profesorów, którym jest Jezus Chrystus. Z fascynacji Eucharystią rodzą się pytania o Boga: Kim jest? Jaki jest? Dlaczego należy postępować w określony sposób? Nasza wiara często jest emocjonalna, ale w dyskusji z otaczającym światem, poza miłością, która przebija z naszych oczu i słów, często brakuje nam racjonalnych argumentów. Uczelnia stara się dostarczyć rozumowe uzasadnienie wiary.
Na czym polega fenomen „Duchowości dla Warszawy”, której kolejna edycja startuje już 8 października?
Jednym z dążeń Akademii Katolickiej jest służba mieszkańcom stolicy. „Duchowość dla Warszawy” to nazwa cyklu otwartych wykładów organizowanych przez naszą Uczelnię we współpracy z Biblioteką Rolniczą. Odbywają się one kilka razy w roku w siedzibie Biblioteki przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. Na wykładach omawiamy problemy, które szczególnie interesują ludzi. Zadajemy pytania i dyskutujemy. Nową edycję rozpoczniemy wykładem pt. „Czy jest lekarstwo na lęk?”. Żyjemy w niepewnych czasach – w sensie społeczno-politycznym – a zagrożenie Covid-19 dodatkowo wzmaga lęk o egzystencję. Czy musimy ciągle tak żyć? A może jest na to jakieś lekarstwo? To temat bardzo aktualny i bliski każdemu.
Akademia Katolicka proponuje nową formułę zajęć w Szkole Duchowości Chrześcijańskiej. Jakich zmian mogą spodziewać się studiujący?
Szkołę Duchowości Chrześcijańskiej tworzymy dla ludzi, którzy mają problem z duchowością i z własną wiarą. To dobra propozycja dla tych, którzy mają poczucie znużenia chrześcijaństwem. Chodzą do Kościoła, modlą się, a jednocześnie czują, że w życiu duchowym od dłuższego czasu nie czynią postępów. Podczas zajęć studiujący otrzymają odpowiedzi na pytania, jak wyjść z pewnych patologicznych schematów myślenia o wierze. W jakim kierunku zmierzać, aby na nowo rozwijać się duchowo i odczuwać głęboki sens życia w Chrystusie. Nieraz rozpalamy się w Duchu Świętym, a po krótkim czasie gaśniemy. Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej jest po to, żeby nauczyć się podtrzymywać Boży ogień w sobie. Zapraszamy więc księży, siostry zakonne, a także ludzi świeckich, którzy prowadzą intensywne życie duchowe.
W tym roku po raz pierwszy ruszy kierunek edukacja muzyczna z muzyką kościelną. Co jest wyjątkowego w tej propozycji?
Od Ministerstwa Edukacji i Nauki uzyskaliśmy pozwolenie na utworzenie kierunku, który będzie łączył dwie profesje. Z jednej strony przygotuje do zawodu organisty, z drugiej zaś umożliwi zdobycie uprawnień do nauczania muzyki w szkole podstawowej i przedszkolu. Edukacja muzyczna z muzyką kościelną to przenikanie się światów wiary i kultury. Może być szansą dla wielu parafii na zatrzymanie organistów, których z powodów finansowych zatrudnia się często na pół etatu. Uczelnia oferuje narzędzie, które sprawi, że muzycy kościelni będą mogli szukać dodatkowego zatrudnienia w środowisku szkolnym, co niewątpliwie zwiększy ich stabilność materialną.
Nie zabraknie też studium wiedzy dla katechetów. Jakie umiejętności nabędzie absolwent studium „Sztuka widzenia – widzenie sztuki”?
My, księża oraz katecheci, w przekazie katechetycznym i homiletycznym często używamy skomplikowanych sformułowań teologicznych, które są zaczerpnięte wprost z Katechizmu Kościoła Katolickiego albo z Magisterium Kościoła. Niestety taka narracja dla wielu młodych ludzi jest nudna i niezrozumiała. Skoro ona nie porusza, to rodzi się pytanie, czy Bóg nie porusza? Nie! Trzeba więc szukać języka, który dotyka serca. Dlatego też przygotowaliśmy projekt, który ma poszerzyć sposób opowiadania o Bogu poprzez piękno, czyli przez sztukę. Będzie to cykl ośmiu spotkań prowadzonych przez historyków sztuki i edukatorów muzealnych, z przewagą godzin warsztatowych nad wykładowymi. Mam nadzieję, że wskaże to katechetom nowy sposób mówienia o Bogu i pozwoli im nabyć praktycznych umiejętności prowadzenia uczniów do Stwórcy.
Uczelnia oferuje jedyne w Polsce studia teologii w systemie blended-learning? Dla kogo przeznaczona jest ta forma nauki?
Studia blended-learning skierowane są do osób, które nie mogą przyjeżdżać regularnie na uczelnię w ramach tradycyjnego systemu studiowania. Studenci pojawiają się więc w Akademii Katolickiej trzy razy w roku na zjazdach, które trwają cały tydzień. Po zakończeniu każdego zjazdu otrzymują do przepracowania materiały i zadania, a następnie wracają po 2 miesiącach na egzaminy. Teologia w systemie blended-learning skupia studentów z całej Polski, a także 26 osób z zagranicy.
Kontakt dla kandydatów na studia w roku akademickim 2021/2022:
Akademia Katolicka w Warszawie, ul. Dewajtis 3, 01-815 Warszawa,
tel/fax.: (22) 8699890, email: sekretariat@akademiakatolicka.pl.
Więcej informacji: https://akademiakatolicka.pl/rekrutacja/.