26 września
niedziela
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W służbie Kościołowi

Ocena: 0
457

Szkołę Duchowości Chrześcijańskiej tworzymy dla ludzi, którzy mają problem z duchowością i z własną wiarą. - mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, w rozmowie z Patrykiwm Lubryczyńskim

fot. Patryk Lubryczyński

Co jest podstawową misją Akademii Katolickiej w Warszawie?

Najważniejszym zadaniem Akademii jest przygotowanie ludzi do posługi w Kościele. W nauczaniu szczególny nacisk kładziemy na wymiar praktyczny. Oczywiście nie wyklucza to wymiaru naukowego i możliwości uzyskania stopni naukowych. Moim marzeniem jest, aby Akademia Katolicka była uczelnią, w której ludzie dowiadują się o Bogu, a Stwórca jest w niej uwielbiony. Zdaję sobie sprawę, że do tego same wykłady nie wystarczą. Dlatego w połowie dnia odbywa się Msza św. dla pracowników naukowych i studentów. Idziemy do kaplicy, aby uczyć się od najlepszego z profesorów, którym jest Jezus Chrystus. Z fascynacji Eucharystią rodzą się pytania o Boga: Kim jest? Jaki jest? Dlaczego należy postępować w określony sposób? Nasza wiara często jest emocjonalna, ale w dyskusji z otaczającym światem, poza miłością, która przebija z naszych oczu i słów, często brakuje nam racjonalnych argumentów. Uczelnia stara się dostarczyć rozumowe uzasadnienie wiary.

 

Na czym polega fenomen „Duchowości dla Warszawy”, której kolejna edycja startuje już 8 października?

Jednym z dążeń Akademii Katolickiej jest służba mieszkańcom stolicy. „Duchowość dla Warszawy” to nazwa cyklu otwartych wykładów organizowanych przez naszą Uczelnię we współpracy z Biblioteką Rolniczą. Odbywają się one kilka razy w roku w siedzibie Biblioteki przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. Na wykładach omawiamy problemy, które szczególnie interesują ludzi. Zadajemy pytania i dyskutujemy. Nową edycję rozpoczniemy wykładem pt. „Czy jest lekarstwo na lęk?”. Żyjemy w niepewnych czasach – w sensie społeczno-politycznym – a zagrożenie Covid-19 dodatkowo wzmaga lęk o egzystencję. Czy musimy ciągle tak żyć? A może jest na to jakieś lekarstwo? To temat bardzo aktualny i bliski każdemu.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 38 (829), 19 września 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 22 września 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 września

XXVI Niedziela zwykła
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,38-43.45.47-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Powołani (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter