Tempo i rozmach prac mogli podziwiać uczestnicy VII Święta Dziękczynienia, którzy tłumnie przybyli na plac północny przed Świątynią Opatrzności Bożej. Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który koncelebrował Mszę świętą, apelował, by świątynia i powstające przy niej muzeum były żywym pomnikiem przybliżającym następnym pokoleniom wielkich Polaków: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Dlatego tuż po zakończeniu uroczystych obchodów Święta Dziękczynienia na plac budowy wjechał znowu ciężki sprzęt.
– Zaczynamy budowę placu północnego. To jest główne wejście do świątyni – wyjaśnia Marcin Adamczewski, dyrektor Biura Inwestycji Centrum Opatrzności Bożej.
DLA WSZYSTKICH STARCZY MIEJSCA
Do tej pory rosła tu głównie trawa, która zachęcała całe rodziny do odpoczynku między atrakcjami uroczystości religijnych i pikników dla dzieci, odbywających się przed Świątynią Opatrzności Bożej. Na szczęście pogoda zawsze dopisywała, ale za każdym razem organizatorzy dzień wcześniej z niepokojem patrzyli w niebo, czy przypadkiem deszcz nie pokrzyżuje planów. Już za rok pielgrzymi będą mieli do dyspozycji plac o powierzchni przeszło 1 600 metrów kwadratowych wykończony granitem ze Strzegomia. Plac, chodniki stanowiące trakt komunikacyjny z Al. Rzeczypospolitej oraz liczne ozdobne zieleńce wokół zajmą powierzchnie blisko 12 tys. metrów kwadratowych.Plac musi w przyszłości pomieścić nawet kilkadziesiąt tysięcy wiernych, dlatego wszelkie prace przeprowadzamy z myślą o zapewnieniu im jak największego komfortu. Także jeśli chodzi o nagłośnienie – podkreśla prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, Piotr Gaweł.
Planowane chodniki i granitowy plac będą łączyć infrastrukturę osiedla Miasteczka Wilanów z gotowymi już schodami do Świątyni.
WAWEL TRZECIEGO TYSIĄCLECIA
W dolnej części powstającej w Wilanowie Świątyni Opatrzności Bożej można modlić się już nie tylko przy relikwiach św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale od ponad miesiąca także przy relikwiach bł. Edmunda Bojanowskiego. 2 sierpnia w Panteonie Wielkich Polaków odsłonięto tablicę generała broni Wojska Polskiego, Kawalera Orderu Orła Białego Stanisława Władysława Maczka. W Panteonie Wielkich Polaków znajdują się miejsca spoczynku wybitnego księdza-poety Jana Twardowskiego, a także ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla, twórcy ruchu parafiadowego ks. Józefa Jońca oraz kapelana warszawskiej policji ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej złożono także prochy ks. Zdzisława Peszkowskiego kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, pierwszego ministra spraw zagranicznych odrodzonej Rzeczypospolitej Krzysztofa Skubiszewskiego, działaczy niepodległościowych Zofii i Stefana Korbońskich oraz Zygmunta i Wandy Szadkowskich. Coraz częściej mówi się o tym miejscu: Wawel Trzeciego Tysiąclecia.NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH
Stan prac budowlanych w Świątyni Opatrzności Bożej pozwolił wiosną tego roku, z okazji kanonizacji Jana Pawła II i później podczas VII Święta Dziękczynienia, udostępnić po raz pierwszy dla zwiedzających taras widokowy znajdujący się poniżej miedzianej kopuły. Z wysokości ponad 30 metrów pielgrzymi mogli podziwiać niezwykłą panoramę Warszawy. Chętni zobaczyli również w podziemiach zbudowany z myślą o najmłodszych Teatr XXI wieku, czyli pierwszy na świecie spektakl lalkowy ukazujący w 24 ruchomych scenach historię Polski.Projekt jest zrealizowany w oryginalnej, nowatorskiej formie nawiązującej do artystycznej instalacji historycznej i najlepszych rozwiązań scenicznych związanych z tradycją teatrzyków dla dzieci – podkreśla Piotr Gaweł, prezes zarządu COB.
Od początku września Teatr odwiedzają już regularnie grupy szkolne. Scenografia składająca się z 200 częściowo ruchomych i ręcznie rzeźbionych figur wprawia w zachwyt nie tylko małe dzieci. W każdej z trzech obrotowych scen zamkniętych w walcach o średnicy trzech metrów, kryje się bowiem nie tylko tajemnica opieki nad polskim narodem Bożej Opatrzności, ale także historia wielkich zrywów i walki o niepodległość, która doprowadziła do wyboru Polaka na następcę św. Piotra i do odzyskania wolności w 1989 r. Lektor prowadzi młodego widza od scen biblijnego raju, przez chrzest Mieszka I, po Cud nad Wisłą i Powstanie Warszawskie aż do czasów komunizmu i Wielkiej Nowenny Tysiąclecia Chrztu Polski. Ostatnie dwie sceny pokazują budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i ustanowione przez kard. Kazimierza Nycza Święto Dziękczynienia. Przy wyjściu to dzieci stają się aktorami. Stają na specjalnej scenie wspólnie z bohaterami naszej historii do pamiątkowego zdjęcia.
HOJNOŚĆ OFIARODAWCÓW
Przy Panteonie Wielkich Polaków jest jeszcze jedno ważne miejsce: Aleja Darczyńców. To dzięki tysiącom, często niewielkich, ale systematycznych wpłat Świątynia w Wilanowie nie tylko stoi, ale z dnia na dzień pięknieje, stając się czytelnym świadectwem opieki Bożej Opatrzności nad setkami tysięcy polskich rodzin. By jej budowa mogła przebiegać bez zakłóceń, do końca tego roku potrzeba zebrać blisko 16,6 mln zł za prace przy elewacji.Jeśli pozwoli na to hojność ofiarodawców, chcielibyśmy doprowadzić ją do stanu, aby w 2016 r. mogła zostać poświęcona. A gdyby udało się utrzymać lub nawet zwiększyć finansowanie świątyni, być może mógłby w jej progach pojawić się nawet papież Franciszek, który w owym roku przybędzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Wolno nam o tym marzyć i trzeba zrobić wszystko, by to było możliwe. O to bardzo proszę i za to już bardzo dziękuję – mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, dodając, że następnym pokoleniom pozostanie zapewne upiększanie wilanowskiej świątyni.
Każdy kto wesprze budowę Świątyni, otrzyma pamiątkowy medal z okazji kanonizacji Jana Pawła II, który stanowi cegiełkę na ten cel.
Medal ma średnicę 32 mm i jest platerowany 24-karatowym złotem
Papież Polak pozostawił nam żywy wzór świętości. W sercach wiernych Kościoła Jan Paweł II został uznany świętym, już w dniu odejścia do Domu Ojca. Żywe wówczas okrzyki „Santo Subito!” – spełniły się w tegoroczną niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niech pamiątkowy medal przypomina nam o tym radosnym wydarzeniu!
Wojciech Chojnacki |