18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prześladowani chrześcijanie

Ocena: 0
1009

Z najnowszego raportu organizacji Open Doors wynika, że ponad 360 mln chrześcijan pada ofiarą poważnych prześladowań religijnych.

fot. materiały prasowe Open Doors Polska

Pewnego dnia w wiosce w Mozambiku, w której mieszkała Lorena z rodziną, pojawili się islamscy fundamentaliści. – Słyszeliśmy, że się zbliżają, dlatego uciekliśmy na pole. W tym czasie mężczyźni z naszej wsi łowili ryby. Gdy dopłynęli do brzegu, zostali schwytani – relacjonuje. Wkrótce potem ekstremiści złapali także tych, którzy uciekli, i przyprowadzili ich z powrotem do wioski. Lorena widziała, jak napastnicy ścinają głowy jej mężowi i innym mężczyznom. Na oczach kobiet i dzieci.

Od 2017 r. islamscy ekstremiści prowadzą w północnej części jej rodzinnego kraju dżihad przeciwko chrześcijanom. Lorena oddaliła się z dziećmi na południe Mozambiku, opuszczając miejsce traumatycznych wydarzeń. Udało się jej dotrzeć do większego miasta, gdzie znalazła schronienie u krewnych. Mimo wszystko jej wiara w Boga pozostaje niezłomna. – Nie ufam nikomu innemu, tylko Jezusowi Chrystusowi. Bo On mnie nie opuścił – wyznaje.

 


SKALA PRZEŚLADOWAŃ

Światowy Indeks Prześladowań (ŚIP) 2023 uwzględnia w sumie 50 krajów, w których według wyliczeń organizacji mieszka ok. 760 mln chrześcijan, z czego ponad 360 mln jest ofiarą skrajnych bądź bardzo poważnych prześladowań. Open Doors uznaje nie tylko przypadki przemocy fizycznej wobec wyznawców Chrystusa. Zwraca również uwagę na represje – pozbawianie chrześcijan pracy i środków do życia, uniemożliwianie nauki, zdobycia wykształcenia czy zmuszanie do opuszczenia rodzinnych stron. Dochodzą do tego ograniczenia lub utrudnienia np. w zakresie budowy świątyń czy wydawania literatury religijnej.

Tylko od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r. z powodu wiary zostało zamordowanych na świecie 5621 chrześcijan. Autorzy indeksu opracowali własną skalę stopnia prześladowań: od 60 do 100 pkt. Przy czym im wyższa liczba, tym trudniejsza sytuacja. Pierwszych 11 państw – z wynikami od 80 do 100 pkt – to takie, w których prześladowania uznano za ekstremalne. Wykaz otwiera Korea Północna (98 pkt) – państwo totalitarne zajmujące pozycję „lidera” od wielu lat, rzadko tylko zamieniające się z innymi krajami, zwykle muzułmańskimi. W tym roku na drugie miejsce wysunęła się Somalia, z 92 pkt. Po niej są Jemen i Erytrea – 89 pkt, Libia oraz Nigeria – 88 pkt, Pakistan i Iran – 86 pkt, Afganistan – 84 pkt, Sudan – 83 pkt, oraz Indie – 82 pkt.

 


WYROK ZA WIARĘ

W państwach totalitarnych i autorytarnych prześladuje się chrześcijan nawet za praktykowanie życia duchowego. 64-letni Homayoun Zhaveh wraz z żoną Sarą zostali aresztowani przez irańskie służby specjalne, gdy przebywali na urlopie w północnym Iranie. Zostali oskarżeni o kierowanie kościołem domowym. Homayoun był przetrzymywany przez trzydzieści dni w areszcie tymczasowym. Sarę więziono ponad dwa miesiące, z czego połowę przesiedziała w izolatce. W listopadzie 2020 r. odbył się proces. Homayoun został skazany na dwa, a Sara na jedenaście lat więzienia. Na rozprawie apelacyjnej wyrok kobiety został zmniejszony z jedenastu do ośmiu lat. Odrzucono możliwość kolejnej apelacji, mimo że Homayoun cierpi na chorobę Parkinsona w zaawansowanym stadium. Od 13 sierpnia 2022 r. oboje są osadzeni w więzieniu Evin w Teheranie.

Chrześcijanie w różnych krajach doznają prześladowań także ze strony lokalnych społeczności. Represje wynikają z wyznawania „obcej religii” lub nieuczestniczenia w pogańskich obrzędach. Takim przypadkiem dzieli się Hoa z Wietnamu. Kobieta naraziła się na gniew otoczenia, gdy przyjęła wiarę chrześcijańską. Jest samotną matką trzyletniej córki, pochodzi z ludu Hmong i mieszka na północy kraju. W sierpniu 2022 r. postanowiła zawierzyć życie Jezusowi Chrystusowi. Już po kilku dniach dowiedzieli się o tym jej sąsiedzi, którzy postawili Hoa ultimatum: albo wyrzeknie się chrześcijaństwa, albo będzie musiała opuścić wioskę. – Pójdę za Jezusem, który przebaczył mi grzechy – oświadczyła. Uciekła z córką do sąsiedniej wsi. Lokalni partnerzy Open Doors dostarczyli jej żywność. – Nie wiem, co przyniesie jutro, ale nadal będę ufać Jezusowi – mówi z odwagą.

Pozostaje nadzieja, że zatrważające dane zintensyfikują działania Kościołów chrześcijańskich, a także polityków i organizacji międzynarodowych, na rzecz prześladowanych chrześcijan na świecie.

Leszek Osieczko, kierownik oddziału Open Doors Polska:

Nowoczesne technologie cyfrowe pomagają przeciwnikom chrześcijaństwa. Dzięki nim konstruują państwa o charakterze inwigilacyjnym, przypominające wizję Orwellowską. Typowym przypadkiem jest Chińska Republika Ludowa. Władze chińskie stosują scoring, czyli kontrolę nad społeczeństwem za pomocą sztucznej inteligencji. Miliony kamer są umieszczone w różnych miejscach. System śledzi ludzi, m.in. skanując siatkówkę oka. Jest w stanie rozpoznać numer identyfikacyjny, ustalić imię i nazwisko. Na tej podstawie przyznaje się obywatelom punkty. Są one podstawą do uzyskiwania praw społecznych albo ich ograniczania. W takim systemie chrześcijanie i mniejszości narodowe otrzymują więcej punktów ujemnych. Ludzie mający negatywny bilans nie mogą korzystać np. z komunikacji publicznej. Kontrola cyfrowa jest jawna i ma na celu zachęcenie Chińczyków do współpracy z aparatem państwowym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter