21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niedziela św. Franciszka

Ocena: 0
965

„Niech cała ziemia błogosławi Pana” – to hasło odbywającej się 3 października pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski Niedzieli św. Franciszka.

mal. Giotto, scena z cyklu św. Franciszka: Kazanie do ptaków, wikimedia commons,/domena publiczna

Niedziela św. Franciszka organizowana już po raz czwarty przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska to święto chrześcijańskiej ekologii integralnej, będące zwieńczeniem Czasu dla Stworzenia – wspieranego przez Ojca Świętego miesiąca modlitw i działań na rzecz ziemi, jako naszego wspólnego domu.

Organizatorzy obchodów chcą przypomnieć postać św. Franciszka jako patrona chrześcijańskiej ekologii integralnej, który szczególną troską otoczył Boże stworzenie w całej jego różnorodności.

Jest to istotne w obecnym czasie, gdy jak podkreśla Stolica Apostolska i papież Franciszek, różnorodność biologiczna, a więc również dobrostan człowieka i ludzkie życie, są zagrożone przez nieumiarkowane gospodarowanie dobrami ziemi.

– podkreślają organizatorzy.

W ubiegłym roku Niedziela św. Franciszka połączyła we wspólnym świętowaniu blisko 100 parafii we wszystkich województwach i uzyskała oficjalne wsparcie co najmniej 14 diecezji.

Tegoroczne obchody otworzy Msza św. w intencji ochrony Bożego Stworzenia odprawiona 3 października o godz. 10.30 w kościele Duszpasterstw Środowisk Twórczych przy warszawskim placu Teatralnym przez bp. Michała Janochę, członka Rady Programowej Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Trzeciego października wierni w całej Polsce będą wspólnie modlić się o ochronę stworzenia słowami Pisma Świętego i św. Franciszka z Asyżu. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zachęca biskupów diecezjalnych do włączenia się wraz z wiernymi do wspólnej modlitwy. Jego członkowie proponują diecezjom włączenie się również w działania programu Zielonych Parafii objętego patronatem Przewodniczącego KEP. Do programu można zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej www.zieloneparafie.pl.

Przeczytaj także: Św. Franciszek z Asyżu - "żywa ikona Chrystusa"

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter