Święty Łukasz nie opuścił osamotnionego Apostoła Narodów. Tak samo nasi pacjenci, którzy mają przejmujące poczucie samotności, bezbronności wobec choroby, winni liczyć na nas. Najważniejszym zadaniem lekarza jest szukanie dobra pacjenta i towarzyszenie mu – mówił abp Henryk Hoser SAC do warszawskich środowisk medycznych w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze.
Spotkanie, które corocznie odbywa się 18 października, we wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy, w tym roku zostało przeniesione na koniec miesiąca ze względu na udział abp. Hosera w Synodzie o Rodzinie.
Podczas Mszy Świętej otwierającej spotkanie ordynariusz warszawsko-praski zwrócił uwagę m.in. na przemilczane zazwyczaj słowa początku słynnej Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”: Luctus et angor (smutek i trwoga). – Te cztery rzeczowniki charakteryzują kondycję świata. I naszą, lekarzy, rolą jest przekształcać „Luctus et angor” na „Gaudium et spes”, radość i nadzieję – zaapelował.
Zasłużeni pracownicy służby zdrowia otrzymali pamiątkowe medale diecezji warszawsko-praskiej. Wśród nich znalazły się dwie lekarki znane z łamów tygodnika „Idziemy”. Doktor Izabela Pakulska została nagrodzona za „ofiarną, oddaną służbę w Hospicjum Domowym” oraz właśnie za popularyzację zdrowia w „Idziemy”. Podobnie za „popularyzację zagadnień medycznych i duchowych oraz troskę o formację religijną i integrację środowiska medycznego” doceniono dr Grażynę Rybak.
Wśród uhonorowanych znaleźli się także: Zakład dla Chronicznie Chorych Kobiet w Warszawie-Wiśniewie z okazji 95-lecia działalności, s. Kamila Bondarczuk „za prowadzenie DPS im. św. Brata Alberta oraz aktywność na polu komunikacji między placówkami opieki społecznej”, prof. Jerzy Woy Wojciechowski „za publikacje łączące tematykę medyczną i duchową”, dr Elżbieta Kobrzyńska „za otwarte serce i ofiarną pomoc wszystkim znajdującym się w kryzysach osobowych”, dr Wanda Rułka „za pełne pasji poświęcenie i pracę w ramach wolontariatu na rzecz chorych”, Marek Hołubicki „za zaangażowanie w promocję ruchu hospicyjnego”, Krystyna Długołęcka „za współpracę z Diecezjalnym Duszpasterstwem Zdrowia”, Jadwiga Gryziewska „za wolontariat na rzecz starszych i chorych” oraz Jadwiga Lasota „za cichą, zwyczajną, codzienną pracę pielęgniarską na rzecz chorych oraz pomoc w kształceniu i formowaniu alumnów WSD DW-P”.
Radek Molenda |