Biskup Romuald Kamiński przewodniczył Mszy Świętej w 50. rocznicę śmierci Stanisławy Leszczyńskiej.
fot. Mikołaj MichaleckiW Eucharystii udział wzięły pielęgniarki, położne oraz lekarze, duchowieństwo i świeccy, aby modlić się o jej beatyfikację.
Stanisława Leszczyńska to polska położna osadzona w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, wolontariuszka nazywana „Mateczką” oraz Służebnica Boża Kościoła katolickiego. Stanisława Leszczyńska przyjęła 3 tysiące porodów u więźniarek Auschwitz.
Bp Romuald Kamiński podkreślił wyjątkowe poświęcenie Stanisławy Leszczyńskiej:
Ona jednak podjęła ten wielki wysiłek, aby konkretnej matce dać tę radość urodzenia dziecka i przytulenia. A nie żeby było zabite w jej łonie, czy też zagazowane wraz z matką, kiedy się dowiedziano, że jest w ciąży ta czy inna niewiasta. To nie w wymiarach ludzkich, ale ponad wymiarami ludzkimi trzeba dopatrywać się tej niezwykłości, postawy heroizmu.
Biskup wskazał również, że trwający proces beatyfikacyjny przebiega w wyjątkowym czasie dla Polaków:
Kiedy dzisiaj znowu zaczynamy mocno „borykać się” z problemem wartości życia. Kiedy tyle różnych złych zamysłów krąży w przestrzeni i w umysłach i niebezpieczne one są same w sobie. Kiedy mówi się o prawach kobiet do zabijania, o takim nonszalanckim podejściu do życia. To właśnie ni stąd, ni zowąd, można by powiedzieć, Ona wchodzi z powrotem na areny. Być może nie wszystko my rozumiemy i wiemy z tego okresu oświęcimskiego. Ale ilu ludzi musiało wtedy też zrozumieć? Zrozumieli, jaka jest wartość życia. Powiem tak, Bogu niech będą dzięki, że Pan daje nam, jakby powtórne otwarcie.
11 marca 2024 roku oficjalnie zamknięto etap procesu beatyfikacyjnego Stanisławy Leszczyńskiej w archidiecezji łódzkiej.