Kard. Marx, który urodził się już po wojnie (1953) wyznał, że często pytał samego siebie: jak to było możliwe, że w kraju o tradycji chrześcijańskiej, gdzie zdecydowana większość ludzi była ochrzczona, w którym znane było 10 przykazań i nauka Jezusa – znalazło się miejsce dla przemocy, która stała się źródłem morderczej wojny.
– To, co wtedy wyszło z Niemiec, wstrząsa do dnia dzisiejszego nas – Kościół w Niemczech. Dotknięci, stoimy przed tą rzeczywistością, że w czasie wojny ówczesny Kościół niemiecki nie potępił tego aktu – mówił.
Jego zdaniem to, że ludzie w duchu Ewangelii, mimo takich doświadczeń, na nowo się odrodzili i poszli drogą przebaczenia, można odczytywać jako wielki cud i łaskę Boga. – W ten sposób wielkie dzieło polsko-niemieckiego przebaczenia jest tak oczywiste jak architektura naszych europejskich domów – dodał, przypominając, że „do wielkich budowniczych tego pojednania należą kard. Kominek, autor listu biskupów polskich do biskupów niemieckich czy niezapomniany św. Jan Paweł II”.
– Kościół musi być budowniczym mostów pojednania i niosącym pokój. Nasze doświadczenia związane z wojną, terrorem czy przemocą w Iraku, Syrii czy na Ukrainie zobowiązują nas jako chrześcijan by nieść świadectwo pokoju, walczyć o godność wszystkich bez wyjątku ludzi – mówił w kazaniu – powinniśmy złożyć tutaj zobowiązanie, że dołożymy wszelkich starań byśmy jako Kościół, szczególnie jako Kościół katolicki, tę uniwersalność wszystkich narodów objęli i żywo podtrzymywali ducha jedności.
W modlitwie powszechnej dwa wezwania były odczytane w języku niemieckim, dwa – w polskim. Wprowadzeniem do każdej intencji modlitewnej był cytat z przemówień papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI odnoszących się do wojny.
Przed Mszą Świętą ulicami Gliwic w orszaku przeszli towarzyszący kard. Marxowi bp Wolfgang Ipolt z Görlitz oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, arcybiskup senior Damian Zimoń, biskup gliwicki Jan Kopiec i bp senior Jan Wieczorek, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Gerard Kusz, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec, rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz liczni duchowni. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z prezydentem i województwa śląskiego oraz mieszkańcy Gliwic.
– Nasze pokolenie zmaga się nieustannie ze swą przeszłością i pamięcią o niej, dla której delikatnym aspektem pozostaje ciągłe rozliczanie się z naszymi wzajemnymi relacjami, gdzie II wojna światowa stanowi mimo wszystko nie do końca zabliźnioną ranę – mówił bp gliwicki Jan Kopiec, witając zgromadzonych.
Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod budynek dawnej radiostacji. Tam 31 sierpnia 1939 r. w niemieckich wówczas Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych. Sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: „Uwaga! Tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…”. Podczas prowokacji zamordowano Franciszka Honioka, polskiego Ślązaka, który uważany jest obecnie za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Hitler 1 września 1939 r. w porannym przemówieniu w Reichstagu przedstawił III Rzeszę jako ofiarę polskiej agresji.
W Gliwicach odczytany został list prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym napisał on, że „Słowa z orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich: «Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie» stały się kamieniem węgielnym gmachu porozumienia (…)”.
1 września uczczono 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej o godz. 4.45 na Westerplatte, z udziałem premiera Donalda Tuska i abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Po południu zaś złożyli tam kwiaty prezydenci Niemiec i Polski Joachim Gauck i Bronisław Komorowski.
KAI |