18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia niemal pewna w tym roku

Ocena: 0
744

Wyrażam nadzieję graniczącą z pewnością, że w Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpi beatyfikacja patrona Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział w czwartek kard. Kazimierz Nycz, który uczestniczył w posiedzeniu online Senatu UKSW.

Fot. Instytut Prymasowski

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że dzięki inicjatywie m.in. Senatu UKSW Sejm ogłosił "Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego"

- poinformowało Polską Agencję Prasową biuro prasowe UKSW.

Zgodnie z tradycją w styczniu każdego roku senatorowie UKSW goszczą w siedzibie arcybiskupa warszawskiego, który jest Wielkim Kanclerzem czterech wydziałów kościelnych UKSW. W tym roku, z powodu pandemii spotkanie odbyło się w formie zdalnej i miało charakter roboczy. W posiedzeniu Senatu UKSW wziął udział kard. Kazimierz Nycz.

Hierarcha przyznał, że "prowadzi rozmowy z papieżem Franciszkiem i z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, by beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpiła w tym roku.

Wyrażam nadzieję graniczącą z pewnością, że w Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpi beatyfikacja patrona Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

- podkreślił kard. Nycz

Gdyby przyjazd delegata z Watykanu nie był możliwy, gdyż sesje wyjazdowe są wstrzymane, będziemy prosić papieża Franciszka o wskazanie delegata z Polski

– zapowiedział.

Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski poinformował o inicjatywach uczelni związanych z planowaną beatyfikacją patrona. Wymienił m.in. wykłady otwarte, wydanie monografii, konferencję naukową, podstronę dedykowaną prymasowi Wyszyńskiemu, koncerty.

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 r. została 28 kwietnia bezterminowo zawieszona; nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii - poinformował wówczas kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył - "Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny" - powiedział hierarcha.

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża. Dekret rozpoczyna się od słów z listu św. Jana Pawła II do kard. Wyszyńskiego z 30 października 1979 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter