28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podziękowania za służbę prezydenta?

Ocena: 0
3364
Media podały, że 6 sierpnia w kościele Wizytek w Warszawie zostanie odprawiona Msza w intencji Bronisława Komorowskiego. Ksiądz Seniuk, rektor kościoła Wizytek, oznajmił, że o taką Mszę prosiło wiele osób i że „będzie to uroczysta koncelebra w intencji Bronisława Komorowskiego i jego Małżonki, sprawowana w podziękowaniu za jego służbę narodowi i o Boże Błogosławieństwo na przyszłość dla całej prezydenckiej rodziny”. Rozległy się głosy zdziwienia i oburzenia…

Rzecznik archidiecezji warszawskiej wydał oświadczenie, że archidiecezja „nie jest inicjatorem Mszy św. w intencji ustępującego prezydenta Komorowskiego. […] Nieprawdą jest informacja, że będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz”. W oświadczeniu czytamy ponadto: „Kościół, poprzez oświadczenia Prezydium Episkopatu Polski, jasno wyraził swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnych – z punktu widzenia doktryny Kościoła – decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego. To stanowisko podzielają wszyscy polscy biskupi, łącznie z Arcybiskupem Warszawskim”.

Nie wiem, co w tej sytuacji zrobi ks. Seniuk. Modlić można się w intencji każdego człowieka, a cóż dopiero ustępującego prezydenta. Wszak już Paweł Apostoł zachęcał, „by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władzę” (1 Tm 2, 1-2). Modlitwy są jednak różne, stosownie do sytuacji. Mamy modlitwy dziękczynne, ale także modlitwy prośby, przebłagalne, ekspiacyjne itd. Przyznam, że propozycję, by uroczyście, publicznie, w kościele dziękować za „służbę narodowi” Bronisława Komorowskiego, uważam nie tylko za niestosowną, ale także za szkodliwą, generującą zamęt we wspólnocie wierzących.

Jednym z ostatnich aktów ustępującego prezydenta było podpisanie ustawy o in vitro, która jest głęboko sprzeczna z chrześcijańską antropologią i nauczaniem Kościoła. Po tym wydarzeniu ukazał się komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaczynający się od słów: „wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból”. Jeden z biskupów stwierdził dosadnie: „Szkoda, że pan prezydent Komorowski nie odnalazł swojej tożsamości chrześcijańskiej, bo ustawa, którą podpisał, stawia go poza oficjalnym nauczaniem Kościoła”. Wcześniej prezydent Komorowski podpisał inny kuriozalny dokument, a mianowicie konwencję o przemocy wobec kobiet. Rada KEP ds. Rodziny oceniła ją następująco: „W zakresie przeciwdziałania przemocy konwencja nie dodaje żadnych nowych rozwiązań do już istniejących w polskim prawie […]. Zasadniczy niepokój budzi ukierunkowanie konwencji na walkę ze wspólnotami chronionymi przez Konstytucję RP – małżeństwem i rodziną, tradycją i dorobkiem cywilizacyjnym, które są traktowane jako zagrożenie. Wnosi ona zobowiązanie państwa do edukacji dzieci i młodzieży na każdym poziomie wiekowym w zakresie tzw. „niestereotypowych ról płci”, nie uwzględniając w tej kwestii […] zdania rodziców”.

A teraz jacyś katolicy chcą dziękować za tego rodzaju „służbę narodowi”?! Niech dziękują ideolodzy gender, radykalne feministki, organizacje homoseksualne. Dlaczego księża mają dziękować, odprawiając w tej intencji Mszę Świętą? Pewien internauta stwierdził, że przecież nikt nie jest doskonały i możemy dziękować za prezydenturę Komorowskiego pomimo różnego rodzaju niedoskonałości. Tyle że tutaj nie chodzi o jakieś słabości, o to, że chciał, ale się nie udało, albo że chciał dobrze, ale wyszło źle. Chodzi o podpisane z pełną świadomością, pomimo apeli biskupów i prawników ustaw złych, sprzecznych nie tylko z nauczaniem Kościoła, ale ze zdrowym rozsądkiem.

W tej sytuacji wystarczyłaby Msza po prostu w intencji ustępującego prezydenta, bez dodatkowych określeń. Bo jeśli już, to pasowałaby bardziej Msza przebłagalna albo o nawrócenie niż uroczysta Msza dziękczynna.

Dariusz Kowalczyk SJ
dkowalczyk(at)jezuici.pl

Idziemy nr 31 (514), 2 sierpnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter