16 stycznia
czwartek
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobre wieści dla frankowiczów

Ocena: 0
1589

Przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po tzw. kursie sprawiedliwym zakłada projekt ustawy o „sposobach przywrócenia równości stron” w umowach na kredyty walutowe.

Minister Maciej Łopiński poinformował na briefingu prasowym, że projekt, przygotowany w Kancelarii Prezydenta po kilku miesiącach konsultacji ze środowiskami frankowiczów, został im przekazany. Zostanie także skierowany, z prośbą o opinię, do Komisji Nadzoru Finansowego. – Po odpowiedzi KNF będziemy znali koszty sektora bankowego. Wówczas projekt złożymy do parlamentu – zapowiedział minister. Zapisy projektu mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

– Prezydent postawił przed nami zadanie znalezienia rozwiązania, które nie będzie uprzywilejowywać ani dyskryminować żadnej grupy kredytobiorców. Jednocześnie chciał, żeby ten projekt ustawy zapewniał również bezpieczeństwo finansowe – powiedział Łopiński. Jak dodał, właśnie dlatego, by nie preferować żadnej grupy kredytobiorców, czyli np. kredytobiorców frankowych, nie uwzględniono w projekcie pomysłu, by kredyty walutowe były przeliczane po prostu po kursie z dnia ich zaciągnięcia.

– Na postawie wielu rozmów i spotkań sądzimy, że ten projekt będzie korzystny dla gospodarki – poinformował minister dodając, że dzięki temu „zwiększy się poziom podatków uzyskiwanych przez budżet państwa”.

Projekt zawiera zapisy o trzech rodzajach restrukturyzacji kredytów. Będzie to restrukturyzacja dobrowolna, przymusowa, a także przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Pierwsza zakłada dobrowolność ze strony banków. Bank musi zgodzić się na zmianę umowy zawartej z konsumentem i na warunkach określonych szczegółowo w ustawie dochodzi do aneksowania umowy. Konsument spłaca swoje zadłużenie po „kursie sprawiedliwym”. Procedura przymusowa będzie miała zastosowanie w przypadku, kiedy bank nie zastosuje procedury dobrowolnej. Będzie wszczynana na wniosek konsumenta. Ostatni mechanizm, czyli przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu, także ma być wszczynany na wniosek konsumenta.

Jak informowali autorzy projektu, „kurs sprawiedliwy”, według którego ma być przewalutowywany kredyt, będzie wyliczany indywidualnie, według specjalnego kalkulatora, zawierającego określony algorytm. W kalkulatorze będzie się podawać podstawowe dane: wielkość kredytu, dokładną datę zaciągnięcia go, obowiązujące kursy. Po wpisaniu tych danych kalkulator będzie obliczał „kredyt hipotetyczny”. Porównanie za pomocą algorytmu kredytów faktycznego i hipotetycznego da „kurs sprawiedliwy”. Suma rat „kredytu hipotetycznego” będzie odejmowana przez bank od sumy rat kredytu spłacanego. Powstałą różnicę albo odejmuje się od wartości kredytu udzielonego w złotych, albo się ją dodaje.

oprac. mo
fot. PAP/
Marcin Obara
Idziemy nr 4 (538), 25 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Czwartek, I Tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 40-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia
Nowenna do św. Wincentego Pallottiego - 13-21 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter