24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przegląd informacji z zagranicy cz.2

Ocena: 3.3
376

Prezentujemy Państwu wybrane najciekawsze wiadomości z zagranicy przygotowane przez dziennikarzy tygodnika "Idziemy".

Broń jądrowa na Białorusi. Moskwa i Mińsk zawarły porozumienie o rozmieszczeniu na Białorusi rosyjskiej broni jądrowej. USA nazwały tę decyzję „najbardziej nieodpowiedzialnym zachowaniem Rosji od początku inwazji na Ukrainę”.

Miliardy na pomoc Ukrainie. Państwa wspierające Ukrainę przekazały jej dotychczas broń o wartości prawie 65 mld dolarów - poinformował szef Pentagonu Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania online Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. 

Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Superokręt za 5 miliardów. Stany Zjednoczone zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów, który będzie patrolował najgłębsze obszary oceanów i wysyłał drony oraz miniłodzie, To element rywalizacji o dno morskie, w którą zaangażowały się Chiny i Rosja. 
Amerykanie naciskają. Evan Gershkovich powinien natychmiast być wypuszczony - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, komentując przedłużenie aresztu dla dziennikarza „Wall Street Journal”. 

Żądanie sudańskiego generała. Przywódca Sudanu generał Abdel Fattah Al-Burhan zażądał wycofania z kraju specjalnego wysłannika ONZ Volkera Perthesa, ponieważ ma on być „stronniczy” w toczącym się konflikcie między wojskami rządowymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres " podkreślił swoje pełne zaufanie do Perthesa.

Wyrok na opozycjonistę. Rosyjski prawnik Bachrom Chamrojew, związany ze zlikwidowanym przez Kreml niezależnym Stowarzyszeniem Memoriał, został skazany na 14 lat pozbawienia wolności.

Apelacja odrzucona. Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Zbrodnicze podpalenie. W nocnym pożarze internatu w Gujanie, zginęło co najmniej 19 uczennic, kilka innych jest rannych. Internat został umyślnie podpalony, a wszystkie wyjścia zamknięte.

Nalot na handlarzy narkotyków. W Nicei w związku z handlem narkotykami zatrzymano 182 osoby, w tym 69 nieletnich w obławach trwających od miesiąca. W Marsylii trwa wojna gangów narkotykowych skutkująca ciągłymi strzelaninami. 

Nadużycia niemieckich pracodawców. Niejasny sposób rozliczeń przepracowanych godzin, niewystarczające ubezpieczenie zdrowotne, drogie i zagrzybione kwatery – robotnicy sezonowi na niemieckich plantacjach pracują w dramatycznie złych warunkach – wynika z raportu „To nie jest Europa. Eksploatacja przy zbiorach szparagów, truskawek i warzyw w Niemczech”, przygotowanego przez Oxfam, międzynarodową organizację humanitarną.

Aferzystka uwolniona. Była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, jedna z głównych podejrzanych w dochodzeniu korupcyjnym w PE, nie przebywa już w areszcie domowym. Belgijska prokuratura podała, że śledztwo nie wymaga już jej zatrzymania.

Porozumienie Armenii i Azerbejdżanu.  Armenia uznała Górski Karabach za terytorium Azerbejdżanu; premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosili to na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej w Moskwie. Obydwa kraje mają teraz możliwość osiągnięcia porozumienia pokojowego.

Francuzi o migrantach. 85 proc. Francuzów opowiada się za zaostrzeniem prawa imigracyjnego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Elabe dla stacji BFMTV. Respondenci chcą przywrócenia ostrzejszego karania i wydalenia imigrantów w przypadku popełniania przez nich przestępstw.

Droga królewska rodzina. Utrzymanie belgijskiej rodziny królewskiej w ubiegłym roku wzrosło do rekordowej kwoty 40 mln euro - podał dziennik „Le Soir”. 

Piroman aresztowany. Czeska policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę, któremu zarzuciła spowodowanie pożaru w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria w 2022 roku. Był to największy pożar w historii Republiki Czeskiej.

Święcenia w Austrii. Kościół katolicki w Austrii spodziewa się w tym roku 29 nowych kapłanów. Najwięcej z nich – 9 przyjmie święcenia 17 czerwca w Wiedniu z rąk kard. Christopha Schönborna. W tej liczbie 14 neoprezbiterów otrzymają austriackie wspólnoty zakonne. 

Niezmordowany, aktywny. Henry Kissinger, dyplomata i doradca amerykańskich prezydentów, skończył 27 maja 100 lat. „Niezmordowanie aktywny”, jak określa go dziennik „Washington Post”, przeżył większość swoich rówieśników - zarówno stronników jak i krytyków. 

Bez rezultatu. Trwające kilka dni w Algarve, na południu Portugalii, poszukiwania śladów zaginionej w 2007 roku brytyjskiej dziewczynki Madeleine (Maddie) McCann nie przyniosły znaczących rezultatów.

Fot. David Shankbone, CC BY 3.0, Link

 

Najstarszy kieszonkowiec z Lizbony. Portugalska policja zatrzymała najstarszego kieszonkowca Lizbony – 86-letniego mężczyznę znanego w półświatku jako „Anibal”. Funkcjonariusze ujęli go po próbie kradzieży w stołecznym autobusie, kolejnej nieudanej w ostatnich latach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter