1 października
niedziela
Danuty, Remigiusza, Teresy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju

Ocena: 0
455

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi informacjami z kraju przygotowanymi przez dziennikarzy tygodnika "Idziemy". 

Fot. pixabay.com/CCO

Obejmie diecezję katowicką. Papież przyjął rezygnację abp. Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego i mianował jego następcą abp. Adriana Galbasa SAC, dotychczasowego koadiutora archidiecezji. Jego ingres do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się w sobotę 17 czerwca o godzinie 11.

Fot. episkopat.pl

Ochrona dzieci przed przemocą. 23 instytucje i organizacje pozarządowe zwróciły się z apelem do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze rozpoczęcie prac w Sejmie nad poselskim projektem ustawy o ochronie małoletnich. Złożona została przez grupę posłów 12 maja, do tej pory (2 czerwca) nie rozpoczęto prac legislacyjnych, a projekt nie ma nawet nadanego numeru druku sejmowego.

Rekolekcje z Wenantym. Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej zapraszają na ODDANIE33 – 33-dniowe rekolekcje wokół nauczania maryjnego orędownika o. Wenantego Katarzyńca, przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną zawierzyć się Matce Bożej lub odnowić dokonane wcześniej zawierzenie. Więcej: wenanty.pl.

Zabawa i konkurs. W Zabawie, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny, podsumowano 20. edycję ogólnopolskiego konkursu poetycko-plastyczny „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”, poświęconą pokojowi Nnapłynęło prawie 1200 prac z całej Polski, wyróżniono 120 osób. 

Napaść na modlących się. Jak donosi serwis Strona Życia, Prokuratura Rejonowa w Elblągu poinformowała o wszczęciu śledztwa przeciwko sprawcy napadu na uczestników publicznej modlitwy różańcowej, do którego doszło 5 maja w Elblągu. Służby ustaliły tożsamość napastnika i postawiono mu zarzuty. Mężczyzna odpowie także za posiadanie „znacznej ilości” narkotyków.

Cyberpytania. Jak dynamiczny rozwój świata cyfrowego wpływa na społeczeństwo, zwłaszcza na dzieci i młodzież? W jaki sposób rodzice, szkoła i inne instytucje wychowawcze mogą działać na rzecz bezpieczeństwa swoich podopiecznych? Na te pytania odpowiada ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa Artur Józefiak na stronie tato.net w zakładce „czytelnia”. 

Zawieszony ruch. Od 1 czerwca do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią został zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji - stanowi rozporządzenie MSWiA. Wcześniej szef resortu zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu, a także 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem. To odpowiedź na utrzymany przez białoruski Sąd Najwyższy wyrok skazujący działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Studenci na granicy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji na Akademię Policji w Szczytnie oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą. Pierwsi studenci Wyższej Szkoły Służby Granicznej mają rozpocząć naukę w semestrze letnim 2024 r.

Jądrowy biznes i nauka. ORLEN Synthos Green Energy oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz uruchomią Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Równolegle, kolejne instytucje przyłączają się do porozumienia o współpracy przy kształceniu kadr w tym obszarze. Wszystkie te inicjatywy, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozwolą w perspektywie kilku najbliższych lat rozwijać w Polsce energetykę jądrową w oparciu o własną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierów oraz naukowców.

Ostatni spod Monte Cassino. w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe kpt. Władysława Szwendera, weterana spod Monte Cassino, ostatniego z mieszkających w kanadyjskiej prowincji Alberta żołnierzy 2.Korpusu Polskiego. Ostatnią wolą zmarłego było złożenie jego prochów w ojczyźnie.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 października

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie świętych Aniołów Stróżów 
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych;
albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują
się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie».

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18, 1-5. 10+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter