19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie Wschodu i Zachodu

Ocena: 0
1353

„Młodzież po prostu rzucała się w ramiona nawzajem sobie, śpiewała, tańczyła, opanowała Częstochowę. Nazywaliśmy wtedy Częstochowę »światową stolicą młodości«”.

fot. archiwum ?Idziemy?

Tak ks. Marian Duda, odpowiedzialny za organizację Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze 10-15 sierpnia 1991 r., wspomina atmosferę tamtych dni. Wybór miejsca miał szczególne znaczenia. Zgodnie z zamysłem Jana Pawła II, do Polski przybyła młodzież z Zachodu oraz z rozpadającego się w tym czasie Związku Radzieckiego: Białorusi, Rosji, Ukrainy, krajów nadbałtyckich i innych państw. Organizatorzy zapewnili bezpłatny transport pociągami dla uczestników z państw bloku wschodniego. Łącznie w ŚDM wzięło ponad milion osób (niektóre dane mówią o 1,6 mln), z czego 100 tys. z ZSRR, co ze względu na okoliczności było wielkim sukcesem.

Hasło ŚDM „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” (Rz 8,15) mówiło o tym, że Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego dziećmi. Temat wiodący sprzyjał odkrywaniu międzyludzkiego braterstwa – skoro mamy wspólnego Ojca, to „wszyscy jesteśmy braćmi, jedną rodziną”, jak mówiła jedna ze zwrotek hymnu „Abba, Ojcze”. Słowa tej popularnej do dzisiaj pieśni ułożył o. Jan Góra OP.

Uczestnicy ŚDM mieli szansę zobaczyć, jak wiele ich łączy: wiara, ideały, wartości, mimo iż wychowywali się w różnych środowiskach – jedni w krajach zamożnych, lecz zlaicyzowanych, a inni w warunkach politycznego zniewolenia i programowej ateizacji. Papież przybył na Jasną Górę 14 sierpnia i spędził z uczestnikami dwa dni. Na koniec zawierzył Matce Bożej młodzież całego świata w czasie Apelu Jasnogórskiego.

Ks. Marian Duda zwraca uwagę na ważny efekt ŚDM 1991. Dla młodzieży z rozpadającego się ZSRR było to odkrycie wolności w Kościele, tego, że religia nie jest się przeszkodą, lecz „daje pełną przestrzeń, pełny wymiar wolności”. Młodzi ludzie śpiewali i tańczyli na ulicach, dziwiąc się, że nikt ich nie przegania. Potem wrócili do swoich krajów, by tam zmieniać zastaną rzeczywistość w nowych warunkach politycznych i społecznych.

Wydarzenia w Częstochowie były czwartym międzynarodowym spotkaniem młodych z udziałem papieża. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Rzymie, Buenos Aires (Argentyna) i Santiago de Compostela (Hiszpania).

A jakie były początki Światowych Dni Młodzieży i skąd wziął się taki pomysł? „Prehistoria” tych spotkań sięga pracy duszpasterskiej księdza i biskupa Karola Wojtyły ze studentami w Krakowie i Lublinie, którą prowadził niemal przez całe swoje kapłańskie życie. Rozmawiał z nimi, towarzyszył im w rozwoju duchowym i intelektualnym. Papież w pewien sposób przeniósł to doświadczenie z Polski na cały Kościół i stał się globalnym duszpasterzem młodzieży.

W latach 1983/1984 Jan Paweł II ogłosił Jubileuszowy Rok Odkupienia. Zaprosił wówczas młodzież całego świata na Niedzielę Palmową 1984 r. do Rzymu, by wspólnie świętować Jubileusz Młodzieży. Na zaproszenie odpowiedziało ok. 600 tys. młodych ludzi! W czasie tego wydarzenia przekazał im krzyż Roku Świętego (który stał się następnie krzyżem Światowych Dni Młodzieży).

Rok 1985 ONZ ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Papież włączył się w tę inicjatywę i po raz kolejny zaprosił młodych do Rzymu. Ich masowa obecność była dla wielu dużym zaskoczeniem. W tym samym roku w liście skierowanym do młodych Parati semper Jan Paweł II zapowiedział, że odtąd co roku będą obchodzone Światowe Dni Młodzieży. Pierwsze oficjalne ŚDM odbyły się w Rzymie w 1986 r.

Pomysły Jana Pawła II początkowo wzbudzały sceptycyzm, również wewnątrz Kościoła. Wydawało się, że to się po prostu nie uda, gdyż młodzież interesuje się innymi sprawami, a nie spotkaniami z papieżem. Jednak ŚDM od początku gromadziły setki tysięcy, a nawet miliony uczestników, nawet gdy odbywały się w krajach zlaicyzowanych, a Ojciec Święty był gorąco i serdecznie przyjmowany przez uczestników. Po spotkaniu na Jasnej Górze odbyło się jeszcze pięć międzynarodowych ŚDM z udziałem Jana Pawła II. Zwyczaj kontynuował Benedykt XVI, a teraz Franciszek.

Zainicjowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży wnoszą dynamizm w pracę duszpasterską z młodzieżą na całym świecie. Odbywają się co kilka lat w wyznaczonym miejscu na świecie z udziałem papieża, a co roku w diecezjach. W roku 2016 ŚDM wróciły do Polski i odbyły się w Krakowie. Ostatnie międzynarodowe spotkanie odbyło się rok temu w Panamie, a kolejne miało się odbyć w 2022 r. w Lizbonie (Portugalia), jednak zostało przesunięte o rok ze względu na pandemię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter