23 stycznia
czwartek
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Maryja ze Świętego Domku

Ocena: 5
1796

Nie tylko we włoskim Loreto, ale także na warszawskiej Pradze i w wielu miejscach czczona jest Pani Loretańska, której wspomnienie obchodzimy 10 grudnia.

Kult Matki Bożej Loretańskiej wywodzi się z Papieskiego Sanktuarium Santa Casa w Loreto. Madonna i Dzieciątko na Jej ręku mają ciemne oblicza, gdyż lampy oliwne płonące długi czas w świątyni pozostawiły na figurze trwały ślad. Z twarzy Maryi emanuje matczyne ciepło.

Wewnątrz sanktuarium znajduje się budowla z kamienia – Święty Domek. Wedle tradycji to część domu, w którym mieszkała Święta Rodzina i gdzie dorastał Jezus. Gdy w XIII w. muzułmanie ostatecznie opanowali Ziemię Świętą, by ocalić budowlę przed zniszczeniem, chrześcijanie przetransportowali ją do Włoch. Legenda głosi, że domek przenieśli aniołowie, choć prawdopodobnie chodziło o rodzinę o nazwisku Angeli (lub de Angelis). Ze względu na to cudowne przeniesienie Pani Loretańska w XX w. została ogłoszona patronką lotników.

Oryginalna rzeźba Maryi umieszczona w Santa Casa spłonęła w wyniku pożaru w 1921 r. Szybko wyrzeźbiono jej replikę.

Na ziemiach polskich kult Matki Bożej Loretańskiej sięga XV w., a jego rozwój zawdzięczamy głównie zakonom (bernardynom, franciszkanom, jezuitom) oraz pielgrzymom nawiedzającym włoskie Loreto. XVII i XVIII w. były czasem rozkwitu kultu loretańskiego w Polsce. Budowano kaplice, kościoły i domki loretańskie, wzorując się na włoskim Santa Casa.

 


MARYJA Z PRAGI

Jednym z ośrodków kultu Matki Bożej Loretańskiej jest kościół przy ul. Ratuszowej na warszawskiej Pradze, mający zawiłą historię. W 1617 r. na Pragę przybyli bernardyni, rozpoczynając budowę świątyni wraz z klasztorem. Murowany kościół w stylu barokowym poświęcono w 1642 r. Odrębną budowlą był wzorowany na słynnym Santa Casa Domek Loretański, ufundowany przez króla Władysława IV Wazę z małżonką oraz dwóch braci królewskich, oddany do użytku wiernych w 1644 r. Wewnątrz umieszczono łaskami słynącą figurę Matki Bożej Loretańskiej. Król Władysław IV nakazał umieszczenie wizerunku domku w centrum herbu Pragi.

Do Pani Loretańskiej przybywały pielgrzymki z całej Polski. Niestety, podczas potopu szwedzkiego domek złupiono i już nigdy nie powrócił do pierwotnej świetności. Bernardyńskie zabudowania, choć obrabowane, ocalały w czasie rzezi Pragi w 1794 r. Jednak w 1811 r. Napoleon kazał zburzyć kościół i klasztor. Bernardyni przenieśli się do kościoła św. Anny w Warszawie, zabierając ze sobą łaskami słynącą figurę Loretańskiej Pani; znajduje się ona tam do dziś. Dzięki postawie ludności domek loretański ocalał i odtąd zaczął pełnić funkcję jedynego kościoła parafialnego Pragi. Umieszczono w nim gotycką figurę Matki Bożej Kamionkowskiej. Świątynię przebudowano, gdyż była zbyt mała dla potrzeb duszpasterstwa parafialnego.

 


POLSKIE LORETTO

Celem pieszych pielgrzymek z okolicznych dekanatów i parafii jest sanktuarium w Loretto k. Wyszkowa. Wierni przybywają tu, aby modlić się przed figurą Matki Bożej Loretańskiej i przy grobie błogosławionego ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek w 1928 r. zakupił 120-hektarowy majątek „Zenówka”. Urzędową nazwę miejscowości zmieniono na Loretto, nawiązując w ten sposób bezpośrednio do sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto (pisane przez jedno „t”). W 1981 r. do polskiego Loretto sprowadzono wierną kopię figury z Włoch.

Początkowo znajdowała się tam skromna kapliczka w lesie, którą następnie przeniesiono do murowanego budynku. Napływ wiernych wymagał budowy większej kaplicy, która powstała mimo utrudnień ze strony władzy komunistycznej. Pierwsza Msza święta została tam odprawiona 19 marca 1960 r., a prace nad wykończeniem kaplicy trwały wiele lat. Poświęcił ją w 1984 r. bp Jerzy Modzelewski. Początkowo nosiła wezwanie Matki Bożej Różańcowej, a od momentu sprowadzenia z Włoch figury – Matki Bożej Loretańskiej.

Kaplica okazała się też za mała dla licznych wiernych przybywających do Loretto. W 2014 r. abp Henryk Hoser SAC pobłogosławił i wmurował kamień węgielny pod nowy kościół. Świątynia została poświęcona w 2018 r., a pierwszej Mszy świętej w niej celebrowanej przewodniczył bp Romuald Kamiński.

Warto również wspomnieć, że kaplica Matki Bożej Loretańskiej, patronki lotników, znajduje się także na lotnisku w podwarszawskim Modlinie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 3, 7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana Bosko 22-30 I

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter