Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej.

Rektor KUL zaznaczył, że uniwersytet jako przestrzeń dialogu i wymiany myśli, jest szczególnie zobowiązany do wspierania i promowania idei porozumienia między religiami i narodami.
Fakt, że spotkanie gromadzi przedstawicieli z różnych stron świata, podkreśla jego międzynarodowy wymiar i wyjątkową wartość
– podkreślił ks. prof. Kalinowski.
Stąd też obecność i gościnny wykład prof. Roberta S. Schine, kierownika studiów żydowskich w Middlebury College.
Przesłanie na tegoroczny Dzień Judaizmu przekazała prof. Susannah Heschel, córka patrona Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heshela:
Cieszę się, że mogę się z Wami połączyć w tym Roku Jubileuszowym – w czasie szczególnego duchowego przebudzenia. To czas odłożenia na bok naszych codziennych trudów, byśmy mogli wzbudzać empatię między sobą, do siebie samych i do tego co wokół nas.
Z kolei dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL ks. prof. Mirosław Wróbel nawiązał do hasła tegorocznego XXVIII Dnia Judaizmu. Słowa „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a) mają one związek z duchowym aspektem czasu jubileuszowego.
Chodzi o to, by był on pełen łaski i nadziei, by był przeżywany odpowiedzialnie. Zewnętrzne przepisy i świętowanie nie mają sensu jeśli nie towarzyszy temu wewnętrzna przemiana
– podkreślił ks. prof. Mirosław Wróbel.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Centralne obchody odbywały się w tym roku we Wrocławiu.