Na drogach niemieckiego prześladowania za wiarę, szczególnymi instytucjami, wprost szatańskiej nienawiści, były niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady, w których więzieni byli także księża katoliccy.
Wśród 1213 obozów, o różnej wielkości i reżimie, które Niemcy przygotowali dla swoich przeciwników u siebie oraz w krajach okupowanych na terenie Europy był obóz Auschwitz. W latach 1940-1942 przeznaczony wyłącznie dla Polaków, zwłaszcza inteligencji i duchowieństwa. 14 czerwca minęła 80. rocznica pierwszego transportu 728 Polaków z więzienia w Tarnowie do Auschwitz. Po przybyciu pierwszych transportów więźniów przystąpiono do rozbudowy obozu, którego komendantem został Rudolf Höss.
Rocznica skłania zarówno do ponownego spojrzenia na to miejsce przerażającego ludobójstwa, jak i do refleksji nad głębszymi przyczynami popełnionych tutaj zbrodni, oraz do przypomnienia polskich duchownych, więźniów tego obozu, którzy ponieśli śmierć męczeńską, tylko dlatego, że byli polskimi kapłanami, a także tych, którzy przez Auschwitz zostali odesłani do obozu w Dachau. Ten ostatni był miejscem uwięzienia 2700 duchownych katolickich z krajów podbitej przez Niemców Europy, w tym 1780 kapłanów polskich, z których 868 zginęło.
IDEOLOGA ATEISTYCZNA
W Auschwitz uwięziono około 500 polskich księży, kleryków, zakonników i 35 sióstr zakonnych. Cierpieli i oddawali życie w obronie najwyższych wartości ducha, a w obliczu śmierci dali dowód swojej tożsamości, dobro innych przedkładając nad własne sprawy.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 27 (767), 05 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 lipca 2020