19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy istnieje zło?

Ocena: 4.775
2868

Zło to pojęcie na opisanie braku dobra.

 

fot. Pixabay, CC0

Profesor podczas wykładu zadał pytanie: „Czy Bóg stworzył wszystko?”. Jeden ze studentów odpowiedział: „Tak”. „Ale czy Bóg stworzył absolutnie wszystko, co istnieje?”. „Tak, panie profesorze” – powtórzył młodzieniec. „Skoro więc Bóg stworzył wszystko, co istnieje, to stworzył też zło. A jeżeli dzieła są odbiciem ich wykonawcy, to Bóg jest zły” – odparł profesor. Na taką odpowiedź student oniemiał. Wykładowca tryumfował. Poczuł raz jeszcze, że ukazał, jak wielką mistyfikacją jest wiara chrześcijańska.

Wtedy rękę podniósł inny student: „Panie profesorze, czy pan wierzy w istnienie zimna?”. „Co za pytanie, oczywiście! Czy pan nie odczuwał zimna?”

Student ciągnął: „Zimno nie istnieje. Według praw fizyki to, co uważamy za zimno, to brak ciepła. Każde ciało można badać, gdy posiada ono energię; ciepło to jest to, co pozwala, aby ją przekazywało. Zero absolutne jest całkowitym brakiem ciepła; wszystkie ciała stają się bierne, ale zimno nie istnieje. Stworzyliśmy słowo, aby opisać to, co czujemy, gdy brak nam ciepła”.

Student dodał: „Czy istnieje ciemność?”. Nie czekając na odpowiedź, mówił: „Sądzę, że również nie istnieje. Jest to brak światła. Światło można badać, ciemności nie. Pryzmat pozwala rozbijać białe światło na kilka kolorów, ciemności nie rozbije. Snop światła rozprasza mrok i oświeca powierzchnię, na którą pada. Ciemność to kolejne pojęcie, aby opisać jakiś brak – konkretnie brak światła”.

Wreszcie ów młody człowiek zapytał: „Czy istnieje zło?”. „Oczywiście – odpowiedział profesor – mówiłem o tym na początku wykładu: widzimy gwałty, zabójstwa, przemoc i niesprawiedliwość na całym świecie, to są objawy zła”. Student odpowiedział: „Zło nie istnieje samo w sobie. Zło to brak należytego dobra. Zło to pojęcie na opisanie braku dobra. Bóg nie stworzył zła. Nie jest tak, jak z wiarą czy z miłością, które istnieją tak samo jak istnieje ciepło i światło. Zło to skutek tego, że ludzkość nie ma Boga w sercu. Tak samo jak zimno – gdy brak ciepła; jak ciemność – gdy brak światła”.

Profesor zamilkł. Młody człowiek nazywał się Albert Einstein.

Dopełnieniem tej anegdoty jest myśl z katechizmu: „Dopuszczenie przez Boga zła fizycznego i zła moralnego jest tajemnicą. Bóg ją wyjaśnia przez swojego Syna, Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, by zwyciężyć zło. Wiara daje nam pewność, że Bóg nie dopuściłby zła, gdyby nie wyprowadzał z niego dobra drogami, które poznamy w pełni dopiero w życiu wiecznym” (KKK, 324).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)