20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakład pracy to nie sekta

Ocena: 4.96667
964

Wszystkie te przypadki pokazują natarczywość wpajania nam ideologii LGBT - mówi dr. Bartosz Lewandowski, adwokat, ekspert Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w rozmowie z Moniką Odrobińską.

fot. Ordo Iuris

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie łódzkiego drukarza skazanego za odmówienie druku ulotek LGBT. Jakie będą konsekwencje tego wyroku?

Z polskiego prawa usunięto przepis: „kto (…) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia usług, do których jest obowiązany, podlega karze grzywny”, pochodzący jeszcze z lat 50. XX w., a zabezpieczający politykę gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Dziś wykorzystywany jest on przez środowiska LGBT. Od początku sprawy drukarza zwracaliśmy uwagę, że nie odmówił on świadczenia z uwagi na cechy osoby, która się do niego zwróciła, ale treść samej usługi, a zatem przedmiot. Odmawiający nie chciał bowiem brać udziału w propagowaniu treści, z którymi się nie zgadza.

Prof. Leon Kieres obawia się, że w wyniku zniesienia tego przepisu nie będą chronione takie osoby jak niepełnosprawna kobieta, której w sklepie obuwniczym odmówiono obsługi.

Takie osoby są chronione przepisami prawa cywilnego zawartymi w Kodeksie cywilnym czy w tzw. ustawie równościowej z 2010 r. Swoich praw mogą dochodzić z powództwa cywilnego, a nie angażować w to cały aparat państwowy, w tym policję. Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygał kwestii zgodności art. 138 Kodeksu wykroczeń wolnością sumienia czy wolnością gospodarczą, stwierdził bowiem niezgodność przepisu prawa wykroczeń z art. 2 Konstytucji. W ocenie Trybunału sformułowania „nieuzasadniona odmowa świadczenia usług” czy w ogóle „obowiązek świadczenia usług” są na tyle niejasne, że przeciętny obywatel nie wie, czy jego zachowanie spotka się z sankcją ze strony państwa. Te sformułowania nie przystają do dzisiejszych realiów, ich pojemność jest zbyt duża, dlatego przepis usunięto.

Czy w przypadku drukarza, który nie chce rozpowszechniać haseł LGBT, w ogóle możemy mówić o dyskryminacji?

Większość mediów przedstawiła drukarza jako homofoba i zestawiła tę sytuację z położeniem czarnoskórych w USA w latach 50. XX w.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (717), 7 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

"Niech imię Pana będzie pochwalone"

Dziś w Kościele: sobota, XV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Czesława, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 12, 37-42; Ps 136; Mt 12, 14-21
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -