25 marca
wtorek
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Witos - nieznana historia

Ocena: 0
181

W latach PRL-u starano się przemilczeć postać Wincentego Witosa, ideowego przywódcy chłopów, polskiego polityka, kierującego się w życiu i działalności zasadami etyki, sprawiedliwości społecznej i patriotyzmu.

fot. arch. Muzeum Niepodległości

Trzeba przypomnieć, że był on jednym z niewielu czołowych polityków II RP, którzy po klęsce wrześniowej pozostali w kraju.

Muzeum Niepodległości razem z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego od wielu lat stara się pełnić funkcję strażnika pamięci o życiu i działalności Witosa. Wspólnie wydana książka „Sprawa Witosa” opisuje nieznany epizod z życia tytułowego bohatera. Historia dotyczy Operacji Most – próby przerzucenia Witosa przez Armię Krajową do Londynu jesienią 1944 r. Rafał Skąpski, autor publikacji, oparł narrację na nieznanej dotąd historykom, przechowanej w jego rodzinie relacji głównego organizatora tej akcji. Zachował się rękopis Władysława Skąpskiego, odpowiedzialnego z ramienia AK za przygotowania do operacji Most III. Zapisaną na 43 stronach zeszytu relację znalazła w domowym archiwum jego wnuczka Alicja Bielecka. Rękopis przekazała Rafałowi Skąpskiemu. Operacja przerzutu Witosa, a wcześniej innych osób z okupowanej Polski, sygnowana była kryptonimem „Most”. Witos był wzywany do przyjazdu przez Stanisława Mikołajczyka, który potrzebował wsparcia w staraniach o odtworzenie wolnej Polski. Samolot z „Londynu” w 1944 r. trzykrotnie lądował w powiecie tarnowskim. Dlaczego za każdym razem startował bez głównego pasażera?

Autor ukazał tę historię w szerszym tle polityczno-historycznym, zebrał rozproszone, czasem szczątkowe informacje i stworzył najbliższy prawdzie opis tamtych wydarzeń. Publikacja została bogato zilustrowana fotografiami osób oraz dokumentów związanych z tą sprawą. Obok ukazania osobowości Wincentego Witosa zawiera wiele nowych informacji o tym okresie historii Polski. Wydanie objęte jest patronatem tygodnika „Idziemy”.

Publikacja do nabycia w księgarni stacjonarnej w Muzeum Niepodległości – w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62 w Warszawie, w godz. otwarcia Muzeum: wtorek, czwartek–niedziela w godz. 10.00–17.00, środa w godz. 11.00–19.00, w poniedziałki nieczynna. Książka do nabycia także w księgarni internetowej: ksiegarnia.muzeum-niepodleglosci.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Wtorek, III tydzień Wielkiego Postu
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter