27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wakacje dla spóźnialskich

Ocena: 4.675
1742

Ołtarz w kolegiacie Wniebowzięcia NMP, fot. ks. Julian Głowacki

Dlaczego warto przyjechać do Uniejowa? – Bo to jest wyjątkowe miejsce – bez chwili namysłu odpowiada mieszkaniec Uniejowa Tomasz Wójcik, z wykształcenia i zamiłowania historyk, nauczyciel i radny miejski – położone w sercu Polski, jedynie dwie godziny jazdy samochodem z Warszawy czy Poznania. W tym najmłodszym polskim uzdrowisku łączą się walory naturalne z historycznymi i turystycznymi. Ludzie umiejętnie starają się wykorzystać to, co dał Bóg. Całkiem niedawno było to jedynie małe, senne miasteczko z nieciekawą teraźniejszością, ale odważni ludzie, z burmistrzem Józefem Kaczmarkiem na czele, postarali się to zmienić. A same wody termalne przede wszystkim pozwalają odpocząć i zregenerować siły, ale też leczą – zarówno choroby ciała jak i duszy. Dlaczego duszy? Bo to wciąż miasteczko spokojne, pełne zieleni, co pozwala odetchnąć psychicznie i zostawić to, co złe, smutne, męczące – dopowiada mój rozmówca. – Jeżeli zaś chodzi o same wody termalne – kontynuuje – to w Uniejowie każde działanie wody jest zbadane, sprawdzone i potwierdzone przez autorytety medyczne. Dzięki nim Uniejów nie boi się zimy, a władze miasta starają się, aby oferta turystyczna była dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek i zasobność portfela.

Wody termalne w Uniejowie pozwalają odpocząć i zregenerować siły,
ale też leczą – zarówno choroby ciała, jak i duszy

Kompleks basenowy czynny jest cały rok, a kąpiel w basenie zewnętrznym w okresie zimowym dostarcza dodatkowych przeżyć, szczególnie kiedy zima jest śnieżna. Pobyt w uniejowskich termach z pewnością nie będzie się dłużył ze względu na wielość możliwości aktywnego wypoczynku.

 

Imprezy zorganizowane

Kolejną, obok miłośników rycerstwa, grupą, która chętnie odwiedza Uniejów są przyjaciele kultury Indian. Corocznie wiosną organizowane jest spotkanie POW-WOW – Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej, gdzie wśród licznych atrakcji znajdziemy m.in. pokazy zaklinania i ujeżdżania koni oraz gier zręcznościowych. W sierpniu natomiast można uczestniczyć w spotkaniach, tj. Indiańskie Lato czy Święto Alei im. Sat-Okha związane ze Stanisławem Supłatowiczem – popularyzatorem kultury indiańskiej w Polsce.

W Uniejowie odbywają się również ważne wydarzenia muzyczne. Przez kilka lat grano tu koncerty związane z wakacjami i latem, transmitowane w radiu i telewizji, a w sezonie od kwietnia do sierpnia ma miejsce szereg imprez cyklicznych, tj. Dni Uniejowa, Noc Świętojańska, Ogólnopolskie Dni Wody czy Gminny Przegląd Orkiestr Dętych.

Dla wytrwałych

Niewiele osób słyszało o takich możliwościach jak boisko podgrzewane wodą termalną. A jednak! Pełnowymiarowe boisko trawiaste im. Włodzimierza Smolarka w Uniejowie ma – jedyną w Polsce – murawę podgrzewaną wodami termalnymi. To sprawia, że chętni do gry w piłkę nożną mogą trenować i rozgrywać mecze niezależnie od pory roku. Sympatia kibiców jest więc zapewniona bez względu na pogodę.

Wydarzeniami na skalę krajową są również Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi oraz Ogólnopolski Bieg do Gorących Źródeł „Sanus per aquam – zdrowie przez wodę”. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się bieg przełajowy exTERMYnator, który odbył się w tym roku już po raz trzeci. Przez Uniejów przebiega też wiele szlaków rowerowych, pieszych, kajakowych (rzeką Wartą) oraz najdłuższy w Europie szlak konny (1447 km – w tym 25 po Ziemi Uniejowskiej). Jeden z pieszych szlaków wiedzie do nieodległych Świnic Warckich, gdzie znajduje się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej. Jednym z najnowszych przedsięwzięć jest otwarty w czerwcu park linowy, zlokalizowany przy samej rzece. Jego szczególną atrakcją jest zjazd tyrolski nad rzeką Wartą, a znajdziemy w nim również wiele innych: wahadło, ścianę wspinaczkową i, zaplanowany z myślą o najmłodszych – minipark linowy.

 

Miasto zaprasza

Uniejów jest położony w dolinie Warty, objętej Nadwarciańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu i częściowo pokrywającym się z nim Obszarem Natura 2000 Dolina Środkowej Warty, co jest jego kolejnym przyrodniczym atutem. Piękno naturalnego krajobrazu doceniają szczególnie mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, którzy chętnie spędzają czas w Uniejowie. Decydują się również na wycieczkę do oddalonego o kilkanaście kilometrów Borysewa, gdzie znajduje się Zoo Safari ze zwierzętami z całego świata.

Turyści mają do dyspozycji szereg różnych restauracji, pizzerii i kawiarni, a także mocno rozwiniętą bazę noclegową – dziesięć hoteli i pensjonatów oraz liczne kwatery prywatne. Nie potrzeba wiele wysiłku, by odnaleźć to malowniczo położone miasteczko i skorzystać z atrakcji, które są w stanie zaspokoić najbardziej aktywnych turystów. Pragnący jedynie relaksu i odpoczynku też znajdą tu wiele ciekawych propozycji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter