10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Złoty jubileusz

Ocena: 0
1287

Biskup Wiesław Mering, biskup senior diecezji włocławskiej, w gronie biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i przyjaciół 18 czerwca w katedrze włocławskiej dziękował Bogu za pięćdziesiąt lat swojej kapłańskiej drogi.

fot. Amelia Siuda-Koszela

Na początku Mszy świętej, której przewodniczył jubilat, zebranych powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. – Z pięćdziesięciu lat kapłaństwa dziewiętnaście przypada na diecezję włocławską, z czego osiemnaście lat to posługa biskupa włocławskiego. Dziś diecezja włocławska pragnie włączyć się w dziękczynienie składane Bogu za łaskę powołania i za wytrwanie w posłudze kapłańskiej przez pięćdziesiąt lat. Dziękujemy za wszystko, co widoczne dla oczu, ale myślę, że jeszcze bardziej dziękujemy za to, co trudno dostrzegalne, za owoce twojej pracy duszpasterskiej, zwłaszcza za posługę słowa i sakramenty – zwrócił się do biskupa jubilata bp Wętkowski.

Gratulacje, życzenia i apostolskie błogosławieństwo dla bp. Wiesława Meringa nadesłane od papieża Franciszka odczytał ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

Homilię wygłosił bp Andrzej Suski, emerytowany biskup toruński. – Jubileusz kapłański to szczególna okazja ku temu, by we wspólnocie Kościoła wielbić Jezusa Chrystusa, jedynego i wiecznego Kapłana, by dziękować za sakrament kapłaństwa, niezbędny dla życia i misji Kościoła – bp Suski zachęcał do modlitwy za kapłanów jubilatów, ale też o nowe powołania kapłańskie. Biskup senior przywołał słowa ewangelisty Łukasza: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił” (Łk 4, 18), które uczynił refrenem rozważania na temat kapłaństwa. – Źródłem kapłaństwa w Kościele jest namaszczony Jezus Chrystus i wysłany w mocy Ducha Świętego do świata, jako jedyny pośrednik między Bogiem a ludźmi. On jest jedynym nauczycielem Prawdy i jej świadkiem. Wszyscy inni wypełniają kapłańskie posłannictwo w Jego imieniu – mówił i przywołał pierwsze, pełne emocji momenty kapłańskiej drogi – od święceń, przez Msze prymicyjne i początki pracy duszpasterskiej. Zaznaczył, że z czasem ogień przygasa, dlatego trzeba nad nim czuwać i go rozniecać, a dobrą okazją ku temu są jubileusze kapłańskie. Na koniec zwrócił się do biskupa jubilata. – Uczestniczymy w twej kapłańskiej jubileuszowej radości sprawowaną Eucharystią, najpiękniejszym dziękczynieniem Kościoła. Wraz z chlebem i winem składasz na ołtarzu plon półwiecznej pracy na różnych odcinkach życia Kościoła. (…) Podnieś z radością kielich zbawienia i wzywaj imienia Pana z nami, którzy razem z tobą wielbimy Pana za wielki dar kapłaństwa, niezbędny dla życia Kościoła, i modlimy się, by w nim nigdy nie zabrakło kapłanów – podkreślił bp Andrzej Suski.

Przed błogosławieństwem kończącym Eucharystię życzenia biskupowi jubilatowi w imieniu prezbiterów złożył ks. Tomasz Michalski, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów diecezji włocławskiej. Nie zabrakło też życzeń od obecnych na liturgii osób życia konsekrowanego, m.in. sióstr anuncjatek.

Obecny na jubileuszu abp Wojciech Polak, prymas Polski, wyraził wdzięczność za kapłańskie życie i posługiwanie biskupa jubilata. – Chcemy radować się tym, czym Bóg w Twoim życiu działał z ludźmi, przez ludzi i dla ludzi. Niech Bóg będzie uwielbiony za Twoje kapłaństwo, odważne decyzje i posługę pełną pokory – mówił prymas.

Biskup Wiesław Mering na obrazku jubileuszowym umieścił fragment obrazu „Powrót syna marnotrawnego” włoskiego malarza barokowego Giovanniego Francesco Barbieriego zwanego Guercinem z 1651 r., który ubogaca zbiory Muzeum Diecezjalnego we Włocławku. – Ludzka natura każe nam w pokorze zawsze myśleć o tym, że konieczny jest nasz powrót do Ojca. Drugie przesłanie to Bóg nieustannie oczekujący powrotu swojego dziecka – wyjaśnił bp Mering. Z kolei cytaty na obrazku mówią o wierności. – Uważam to za najważniejszą cechę życia kapłańskiego; kiedyś wierność osądzi Pan Bóg. Dziś dziękuję Panu za pięćdziesiąt lat kapłaństwa i wielbię Go za wybranie do tej posługi – mówił biskup jubilat.

Wspominał, że powołanie poczuł po rodzinnej pielgrzymce do Matki Bożej Częstochowskiej i zgłosił się do Seminarium Duchownego w Pelplinie w wieku siedemnastu lat. Naukę przerwał, by studiować filozofię na KUL, ale powrócił do seminarium. Święceń prezbiteratu udzielił mu 21 maja 1972 r. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni biskup pomocniczy chełmiński Zygfryd Kowalski. Dalej biskup wspominał czas studiów w Strasburgu, objęcie funkcji rektora pelplińskiego seminarium i posługę biskupa diecezjalnego we Włocławku. – Dziękuję Bogu za Kościół, w którym się urodziłem, za wiarę, która została mi przekazana przez najbliższych, za formację, jaką otrzymałem w seminarium duchownym. Jezu, Panie Kościoła, ześlij na mnie swojego Ducha – zakończył modlitwą bp Mering, dziękując nieżyjącym już rodzicom i siostrze oraz wszystkim uczestnikom uroczystości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter