7 kwietnia
wtorek
Rufina, Celestyna, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W hołdzie bohaterom `44

Ocena: 4.7
128

Rocznicowe spotkania, Msze święte za powstańców i Polskę, apele i marsze pamięci, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, rekonstrukcje wydarzeń – uroczystości trwać będą jeszcze kilkadziesiąt dni. Główne, z udziałem władz centralnych, tradycyjnie odbyły się w pierwszym tygodniu obchodów.

fot. Zuzanna Smoleńska

– To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę się spotkać z bohaterami tamtych dni, bohaterami mojego życia, ale i bohaterami życia Rzeczypospolitej – mówił 31 lipca prezydent RP podczas spotkania z powstańcami w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. – Powstanie być może nie zwyciężyło militarnie, ale wpisało się w wielką polską historię. Także dzięki bohaterstwu powstańców warszawskich możliwe było odzyskanie pod koniec XX wieku pełnej suwerenności – powiedział przed momentem dekoracji.

– 73 lata temu jako młodzi ludzie postanowiliśmy stanąć praktycznie bez broni i walczyć o swoje państwo. Wszyscy liczyliśmy na to, że uda nam się wyzwolić Warszawę. Robiliśmy to dla niej, dla jej mieszkańców – powiedział odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Julian Kulski „Goliat”, żołnierz Zgrupowania „Żniwiarz”, syn przedwojennego wiceprezydenta Warszawy – współpracownika Stefana Starzyńskiego, a po jego aresztowaniu komisarycznego burmistrza stolicy w czasie wojny.

Pamięć ’44 uczczono m.in. złożeniem kwiatów przy Filtrowej 68, przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Na Mokotowie odbył się Marsz Mokotowa. O godzinie „W” w stolicy zawyły syreny i zatrzymał się ruch. W hołdzie powstańcom zebrano się m.in. na rondzie Romana Dmowskiego, na placu Zamkowym i na praskim placu Wileńskim.

Premier Beata Szydło wraz z prezydentem RP, parlamentarzystami i przedstawicielami m.st. Warszawy oddała czynowi powstańczemu hołd przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas uroczystości złożono kwiaty przy grobie „Montera”; prezydentowi Dudzie towarzyszyła córka generała, Jadwiga Chruściel. Wieczorem spotkano się na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie po ekumenicznej modlitwie złożono wieńce przy monumencie „Polegli – Niepokonani”.

W czasie gdy plac Piłsudskiego wypełnił się do ostatniego miejsca tłumem warszawiaków – i gości – śpiewających „(nie)Zakazane piosenki”, wielu prażan uczestniczyło we Mszy świętej w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła. Abp Henryk Hoser w przejmującej homilii zaznaczył, że powinniśmy być „dumni z człowieczeństwa powstańców Warszawy, którzy walczyli o ludzką godność z przeciwnościami bestialskiego zła i morderczych działań, broniąc obrazu Bożego w człowieku”. – Straciliśmy dziadków, rodziców, całe pokolenie, które mogłoby po wojnie odbudowywać kraj. Ich groby są dziś naznaczone brzozowymi krzyżami na warszawskich Powązkach, a kilka ton ich prochów leży złożonych na kopcu na Cmentarzu Wolskim – mówił. I upomniał jednocześnie krytyków tych, którzy 73 lata temu stanęli do walki, że „nie mieli oni wiedzy o decyzji aliantów i nie znali planów Stalina”. O tych zaś – powiedział – przypominały przez lata praskie katownie, w których nowy, poniemiecki okupant „torturował i rozstrzeliwał dowódców i żołnierzy AK”.

Wieczorem rozpalono ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej – będzie płonął do 2 października. Następnego dnia obrońców Reduty PWPW honorowała uroczyście Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

O bestialstwie niemieckiego najeźdźcy przypomniano także 5 sierpnia podczas upamiętniania dziesiątków tysięcy cywilnych mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w odwecie za powstanie. Zgodnie z tradycją lat minionych zamordowanych uczczono przy pomniku ich pamięci na Lesznie. Później w milczącym marszu udano się na wolski powstańczy cmentarz.

Spotkania związane z rocznicą Powstania Warszawskiego, zwłaszcza lokalne, środowiskowe i dzielnicowe, trwać będą do 2 października. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 kwietnia


«Co masz uczynić, czyń prędzej!»

Dziś w Kościele: Wtorek w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49,1-6; Ps 71,1-6b.15.17; J 13,21-33.36-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter