Centralne obchody zainaugurowała 14 sierpnia Msza Święta w warszawskim kościele Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, który jest wotum za Cud nad Wisłą. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Jana Ozgi, ordynariusza diecezji Doumé-Abong ‘Mbang w Kamerunie, koncebrowali abp Henryk Hoser SAC i kapłani kapituły kamionkowskiej.Bp Ozga przypomniał, że od losów Bitwy Warszawskiej 1920 r. zależała nie tylko przyszłość Polski, ale także całej Europy. – Dziękujmy tym, którzy uczestniczyli w tej walce. Są dla nas przykładem wartości, które pozwoliły zdobyć się na ten czyn. Ich ofiara wzywa nas do życia podobnymi wartościami: wiarą w Boga, miłością do ojczyzny i szacunkiem do drugiego człowieka – przypomniał bp Ozga. Wskazał, że dziś przeżywamy ataki na najwyższe wartości. Odwołując się do słów Jana Pawła II, przypomniał, że „każdy ma swoje Westerplatte – czyli wartości, myśli, których powinien bronić do końca, czasem nawet za cenę własnego życia”. Bp Ozga dziękował abp. Hoserowi za obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. – Prośmy Pana o zdolność odwagi będącej wyrazem wiary, by dawać dobre świadectwo umiłowania Boga, Ojczyzny, rodziny – zaapelował.
Mszy Świętej w kaplicy w Ossowie, gdzie znajduje się 75 mogił zidentyfikowanych żołnierzy bitwy 1920 r. i prochy tysiąca bezimiennych bohaterów, przewodniczył 15 sierpnia abp Władysław Ziółek, emerytowany biskup archidiecezji łódzkiej. – Decydująca o losach całej Europy bitwa była także starciem dwóch ideologii, a wspomożeniem zbrojnego oręża była modlitwa ludzi, którzy licznie gromadzili się w świątyniach – powiedział w homilii. Łodzianie, modląc się wtedy o zwycięstwo, złożyli ślub, że zbudują świątynię – wotum. Stąd w Łodzi jeden z kościołów nosi wezwanie Matki Bożej Zwycięskiej, a wydarzenia 1920 r. upamiętnia stojący przed katedrą pomnik ks. Ignacego Skorupki oraz nazwa jednej z ulic przy katedrze. Abp Ziółek zwrócił uwagę, że rocznice takich wydarzeń są impulsem do refleksji nad naszą narodową tożsamością. – Tak łatwo dziś zatracić swoje korzenie, oddzielić się od kultury i narodowej historii. Słowo patriotyzm powinno być kojarzone z wypełnianiem obywatelskich obowiązków, troską o honor i dobre imię Ojczyzny, o jej losy. Czy dzisiejsza Polska nie zasługuje na to, by płacić za nią najwyższą cenę? – pytał kaznodzieja. – Co zostawi przyszłym pokoleniom? Czy nie popadliśmy w nową niewolę, którą są podziały, polityczne kłótnie, obrażanie siebie wzajemnie i podważanie autorytetów, brak szacunku dla życia i manipulacje wokół życia poczętego, obojętność religijna? Tam, gdzie dochodzi do zanegowania Boga, niszczona jest godność człowieka – wskazywał abp Ziółek – dlatego trzeba przypominać o chrześcijańskich korzeniach, by przyjąć na nowo dziedzictwo naszych ojców i przeciwstawić się największej pokusie, jaką jest odrzucenie Boga.
Mszę Świętą z abp. Ziółkiem koncelebrowali abp Henryk Hoser i bp Jan Ozga. Po Eucharystii duchowni poświęcili popiersie gen. Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W uroczystościach udział wzięły żona i córka gen. Gągora.
Jak co roku przy mogile bohaterów 1920 odbył się Apel Poległych z udziałem żołnierzy, a przedstawiciele władz samorządowych złożyli wieńce.
Specjalnym gościem w Ossowie był Szilard Nemeth, burmistrz XXI dzielnicy Budapesztu Csepel. Ze stolicy Węgier, z fabryki Manfreda Weissa, w sierpniu 1920 r. dotarł do Polski transport 22 mln pocisków. Łącznie w latach 1919-1921 rząd Królestwa Węgier przekazał Polsce bezinteresownie 100 mln pocisków i 30 tys. karabinów typu mauser.
Przy szkole im. ks. Skorupki w Ossowie odsłonięto tablicę przypominającą tamte wydarzenia, analogiczna wisi od marca w Budapeszcie. Tegoroczne obchody Cudu nad Wisłą przyciągnęły licznie rodziny z dziećmi. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się jak zawsze rekonstrukcja bitwy 1920 r. To imponujące logistycznie widowisko wiernie odtwarza wydarzenia na ossowskich polach (zdjęcia na www.idziemy.pl). W tym roku przygotowano bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci: terenowa gra rodzinna Bitwa Warszawska 1920 r., miasteczko turystyczne, wydawnictwa książkowe z kolorowanką dla najmłodszych.
Święto w Ossowie przybliża wydarzenia sprzed 93 lat, uczy radosnego świętowania i dumy z naszej historii. Powiat wołomiński dokłada starań, by kolejne rocznice Bitwy Warszawskiej obchodzone były na miarę Cudu nad Wisłą.
Irena Świerdzewska |