20 października
piątek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież w klaserze

Ocena: 3.3
724

Żaden człowiek w historii nie doczekał się takiej liczby wydań pocztowych, jak Jan Paweł II – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski. Właśnie ukazał się album dokumentujący kolekcję znaczków z okresu pontyfikatu papieża Polaka

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

– Przygodę ze znaczkami zacząłem w piątej klasie szkoły podstawowej – rozpoczyna swoją opowieść ks. prof. Chrostowski. Duży zegar ścienny odmierza czas wczesnojesiennego popołudnia. Po mieszkaniu na warszawskiej Ochocie snuje się czarny kot Gapcio. Zwierzak co chwila wspina się na stół, polując na uwagę swojego pana.

– Na lekcję języka rosyjskiego nauczycielka przyniosła adresy naszych rówieśników ze Związku Radzieckiego. Rozpocząłem wtedy korespondencję z kolegą z Czelabińska i z koleżanką, która mieszkała w Czerkasach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Listy zwrotne od nich opatrzone były znaczkami poczty ZSRR. Było to świeżo po igrzyskach olimpijskich w Rzymie, które poczta radziecka uczciła pamiątkową serią. Pamiętam do dziś, jak te znaczki wyglądały. Niestety, nie mam ich już w swoich klaserach. Zawieruszyły się podczas którejś przeprowadzki – mówi biblista.

 

Aż tyle tego?

Znaczki papieskie zaczął zbierać na studiach w Rzymie. „(…) często odwiedzałem usytuowany w pobliżu uczelni sklepik filatelistyczny. Interesował mnie temat »Stary Testament na znaczkach pocztowych«. Właściciel sklepu – wiedząc o moich biblijnych zainteresowaniach – za każdym razem perswadował, że nie wypada poprzestawać na walorach dotyczących Starego Testamentu, bez uwzględniania tych, które dotyczą drugiej części Biblii chrześcijańskiej, czyli Nowego Testamentu. (…) Podczas kolejnej rozmowy – pod koniec maja 1979 r., tuż przed pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do ojczyzny, pokazał mi trzy nowo wydane znaczki, emitowane przez pocztę Dominikany. Na dwóch przedstawiono epizody z drogi krzyżowej, a mianowicie »Upadek Jezusa pod krzyżem« i »Ukrzyżowanie«, na trzecim zaś Jana Pawła II z krzyżem pasterskim w ręku w geście wielkanocnego błogosławieństwa Urbi et orbi. Widząc moje wahanie, ponieważ treści przedstawione na znaczkach nie dotyczą Starego Testamentu powiedział: »Przecież to wasz [czyli polski] papież«, po czym znacznie obniżył cenę i za 500 lirów wszedłem w posiadanie tej emisji. To nieoczekiwanie zdarzenie podsunęło myśl o systematycznym zbieraniu filatelistycznych papaliów” – czytamy w przedmowie do wydanego właśnie albumu „Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 42 (628), 15 października 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -