Co nowego wydarzyło się na świecie w ostatnim tygodniu?
Fot. Pixabay - CC0Azyl dla Szmydta. Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret przyznający azyl polityczny na Białorusi Tomaszowi Szmydtowi – poinformowały państwowe białoruskie media. Szmydt to ścigany za szpiegostwo były sędzia, który na początku maja zbiegł z Polski do tego kraju. Prokuratura Krajowa postawiła mu zaocznie zarzut szpiegostwa i wydała za nim list gończy, a Sąd Okręgowy w Warszawie – europejski nakaz aresztowania.
W nowej-starej odsłonie. Parlament Europejski zatwierdził 25 listopada skład Komisji Europejskiej, wyłoniony po wyborach europejskich w czerwcu. KE w nowym składzie, ale wciąż pod wodzą Ursuli von der Leyen, rozpoczyna prace 1 grudnia.
Tracą terytorium. Ukraina straciła ponad 40 proc. terytorium w rosyjskim regionie Kurska, które szybko zajęła w sierpniowej niespodziewanej ofensywie, ponieważ siły rosyjskie przeprowadziły fale kontrataków – poinformowało cytowane przez agencję Reuters źródło wojskowe w sztabie generalnym Ukrainy.
Kto zadowolony? Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że porozumienie osiągnięte na szczycie klimatycznym COP29 w Baku oznacza nową erę. Zapowiedziała, że UE pozostanie liderem czystej transformacji. Wynik szczytu skrytykowały kraje rozwijające się i organizacje klimatyczne.
Biblia w szkołach. Urzędnicy wydziałów oświatowych w Teksasie poparli nowy program nauczania w szkołach podstawowych, który wprowadza materiał zaczerpnięty z Biblii. Może on stać się wzorem dla innych stanów.
Honorowy obywatel. Nuncjusz apostolski w Republice Słowackiej abp Nicola Girasoli odebrał dokument o nadaniu pośmiertnie honorowego obywatelstwa Bratysławy św. Janowi Pawłowi II. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prymasowskim w stolicy Słowacji w ramach wydarzenia „Świadek nadziei św. Jan Paweł II i nasza walka o wolność”.
Rosja straszy. Władimir Putin zatwierdził znowelizowaną doktrynę nuklearną, zgodnie z którą „krytyczne zagrożenie” suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji może stanowić podstawę do użycia broni jądrowej. Wcześniej taką podstawą musiało być zagrożenie samego istnienia państwa.
Wypadek samolotu. Samolot transportowy należący do firmy logistycznej DHL uderzył 25 listopada w budynek mieszkalny w pobliżu lotniska w Wilnie – podał litewski nadawca LRT. Co najmniej jedna osoba zginęła i jedna odniosła obrażenia.
Między muzułmanami. W starciach między sunnitami i szyitami w północno-zachodnim Pakistanie zginęły 82 osoby, a 156 zostało rannych; w niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk – poinformowała 24 listopada agencja AFP. Szyici i sunnici to odłamy islamu.
Powtórka z historii? Rosyjska „lista egzekucyjna”, którą władze w Moskwie zaplanowały na wypadek zajęcia Ukrainy, obejmowała m.in. nauczycieli, weteranów wcześniejszych walk z Rosjanami w obwodzie donieckim, dziennikarzy i duchownych – poinformował generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).
Szwajcarska neutralność. Rząd Szwajcarii zakazał eksportu sprzętu wojskowego do polskiego odbiorcy. Uzasadniał to faktem, że jakoby 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło z Polski na Ukrainę. Dostarczył je polski importer, firma UMO.
Poradnik po polsku. Władze Szwecji rozpoczęły wysyłkę do ponad 5 mln gospodarstw domowych broszury z poradami, jak przygotować się na wypadek wojny lub kryzysu. Poradnik w wersji cyfrowej jest dostępny również w języku polskim (https://rib.msb.se/filer/pdf/30877.pdf).
Bez Mszy Świętej? Biskupi katoliccy Rosji są zaniepokojeni projektem ustawy o zakazie nabożeństw w pomieszczeniach mieszkalnych i niemieszkalnych bloków. W wielu rosyjskich miastach katolicy są zmuszeni do odprawiania Mszy w mieszkaniach wiernych z powodu braku kościołów. Przedstawiciele Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej również skrytykowali projekt ustawy.