28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Adwentowa Fala Dobroci Radia Warszawa

Ocena: 0
486

Radiowa Fala Dobroci w tym Adwencie ogarnia Mamy, Dzieci i Siostry z „Domu Otwartych Serc” z Otwocka, czyli tamtejsze Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas. Akcja potrwa do 21 grudnia.

Fot. Radio Warszawa/Paweł Kęska

Centrum, nazywane przez wszystkich mieszkańców po prostu „domem”, z wielkim zaangażowaniem prowadzą siostry albertynki. To miejsce promieniuje dobrem, zapewnia mamom i dzieciom w kryzysie właśnie to, czego potrzebują najbardziej czyli bezpieczeństwo i spokój. Stworzenie takich warunków jest dla nich niezbędne, by samodzielnie mogły „stanąć na nogi”, ułożyć na nowo swoje życie, otworzyć dla siebie i swoich dzieci nową perspektywę.

W „Domu Otwartych Serc” kobiety mogą przebywać do trzech miesięcy, jest im tam udzielana kompleksowa pomoc, nie tylko materialna, ale również psychologiczna i duchowa. Obecnie w hostelu w Otwocku mieszka 6 kobiet i kilkoro dzieci, które na miejscu objęte są opieką przedszkolną. Jak powiedziała nam pełniąca obowiązki kierowniczki CIK siostra Teresa Beata Wyrębek, problemy z jakimi borykają się podopieczne są bardzo poważne. Często osoby te doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej czy emocjonalnej.

Nieliczne panie mogą liczyć na pomoc rodziny, najczęściej tego wsparcia ze strony najbliższych nie ma. I to jest w tej sytuacji najbardziej przytłaczające, że zostają z tym same

– dodaje albertynka.

Panie mieszkające w Centrum podkreślają, że pobyt w hostelu jest dla nich czymś niezwykle ważnym.

To miejsce to faktycznie jest dom, taki od A do Z, gdzie jest opieka, jest ciepło, jest troska, wsparcie. Nikt nikogo nie ocenia

– mówi nam pani Dominika, która trafiła do Centrum w czerwcu, po konflikcie z mężem i teściami.

W ramach przezwyciężenia tych kryzysów, w których panie do nas trafiły, staramy się wydobywać wszelkie możliwe zasoby, które one mają. Często nawet nie wiedzą, że one istnieją. Z każdej z pań wydobywamy niesamowity potencjał

– podsumowuje siostra Teresa.

Dom w Otwocku pozostaje otwarty również dla osób, które już zakończyły pobyt w hostelu. Mogą liczyć tam na wsparcie, rozmowę, poradę duchową czy same wnieść coś dobrego do życia tej małej wspólnoty.

Mieć mocny grunt pod nogami

Centrum znajduje się w stuletnim domu pośród sosen, na obrzeżach Otwocka i jak to w stuletnich domach bywa – wymaga wielu remontów. W naszych domach często ulubionym miejscem spotkań i rozmów jest kuchnia. Mamy i ich dzieci z „Domu Otwartych Serc” czują tak samo. Właśnie w kuchni spotykają się na posiłkach, wspólnym gotowaniu, rozmowach i zabawach. Ta przestrzeń jest dla nich bardzo ważna. Niestety, stara kuchenna podłoga tego pomieszczenia jest bardzo zużyta i wymaga pilnej wymiany. Wszyscy mieszkańcy Domu marzą o nowej, przede wszystkim dlatego, by raczkującym tam dzieciom nie marzły nóżki. To takie prozaiczne marzenie, ale cóż bardziej potrzebnego a zarazem symbolicznego dla osób, które w swoim życiu utraciły grunt pod nogami?

Remont podłogi wyceniono na 9.000 zł.

Pomoc finansową dla Centrum Interwencji Kryzysowej w Otwocku można kierować jego konto bankowe:
19 1240 6074 1111 0010 7148 0720 (z dopiskiem – Fala Dobroci Radia Warszawa).
Dajmy się wszyscy porwać Fali Dobroci. Radiowa akcja potrwa do 21 grudnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter