16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy pomagają Kościołowi na Ukrainie

Ocena: 0
235

Trwające wciąż zagrożenie koronawirusem to wyzwanie dla wielu wspólnot i organizacji kościelnych. Tak jest na Ukrainie, gdzie kapłani i osoby konsekrowane, organizują w wielu miejscach nie tylko pomoc duchową, ale także wsparcie materialne. To ostatnie jest możliwe w znacznej mierze, dzięki pomocy wspólnot katolickich z innych krajów, w tym także z Polski.

Siostry albertynki z pomocą potrzebującym, fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Praktycznie od upadku Związku Radzieckiego i odzyskania w 1991 roku przez Ukrainę niepodległości, Kościół z Polski wspiera Kościoły obu obrządków katolickich na Ukrainie. Kapłani, bracia i siostry zakonne od razu, gdy tylko pojawiła się możliwość odrodzenia struktur kościelnych w upadającym Sowieckim Imperium, przyjechali na te tereny, aby głosić Ewangelię. Ich praca wciąż jeszcze potrzebuje wsparcia materialnego. Każdego roku w Drugą Niedzielę Adwentu w parafiach w Polsce oraz w parafiach polonijnych na świecie, organizuje się zbiórkę środków, które poprzez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działający przy Konferencji Episkopatu Polski, rozdysponowywane są w ciągu roku na rożne dzieła. Akcja ta nabrała szczególnego rozmachu w okresie trwającej pandemii COVID-19.

W tej chwili wychodzimy naprzeciw szczególnie tym sytuacjom, które związane są z pandemią, czyli pomoc konkretnemu człowiekowi. Jestem pod wrażeniem ogromnej pracy, którą wykonują siostry zakonne czy kapłani, tutaj za wschodnią granicą

- mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Kiedy idą tam, gdzie pewnie niewielu odważyłoby się iść. Wydobywają ludzi z biedy, dbają o nich. Są takie momenty, albo takie obszary, gdzie państwo, ani żadne służby nie dotrą. Tam właśnie idą siostry i bracia zakonni oraz kapłani. My natomiast poprzez nasze ofiary i wsparcie, próbujemy im pomóc

- dodaje.

To m.in. dzięki pomocy z Polski, we Lwowie ruszyła budowa albertyńskiego przytuliska dla bezdomnych kobiet, w wielu miastach na terenie Ukrainy utrzymuje się bezpłatne kuchnie dla ubogich i możliwe są remonty obiektów sakralnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter