15 stycznia
środa
Pawła, Arnolda, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie w rękach sędziów

Ocena: 0
3665

Piotr Uściński, PIS, za wnioskiem do TK

Przesłanka eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, bo ta chroni życie od poczęcia i nie pozwala na żadne dyskryminowanie, także ze względu na chorobę, niezależnie od stadium rozwoju człowieka. Feministki krzyczą, że przeciwnicy aborcji skazują je na wychowywanie chorych i niepełnosprawnych dzieci. Ale nie należy pozbawiać kogoś życia tylko dlatego, by komuś innemu było wygodniej.

Jeśli ktoś nie może podjąć się wychowania chorego dziecka, są bardziej cywilizowane metody niż zabijanie go: oddanie do adopcji czy rodziny zastępczej. Słyszę też dramatyczne pytania, czy moralne jest zmuszanie kobiet do rodzenia martwych dzieci. A czym jest aborcja?

Choroba czy deformacja nie umniejsza godności człowieka. Urodzenie go pozwala zachować godność oraz zdrowie psychiczne także jego matce.

 

Tomarz Rzymkowski, Kukiz ’15, za wnioskiem do TK

Ludzi nie można selekcjonować na tych przed urodzeniem i po urodzeniu ani szykanować ich. A takim szykanowaniem jest zabijanie za samo podejrzenie choroby. To eugenika w czystym wydaniu. Prawodawcy zdają się mówić: życzymy sobie obywateli silnych i sprawnych, a tych, którzy się w ten schemat nie wpisują, będziemy eksterminować za pomocą narzędzi prawnych.

W przypadku ciąży mamy do czynienia z dwiema odrębnymi osobami: matki i dziecka. W tym wszystkim jest też ojciec. Niestety, wielu mężczyzn dało się z tego trójkąta wypchnąć. Prawdziwy mężczyzna poczuwa się do ojcostwa, inaczej jest tchórzem.

Sprawa aborcji rozbija się też o godną śmierć. Aborcja jest męczarnią, nie tylko dla dziecka. W dyskusji mówi się tylko o traumie z powodu urodzenia martwego czy chorego dziecka. Pomija się statystyki mówiące o chorobach psychicznych jako następstwie aborcji.

Jako prawnik mówię z pełną świadomością: w świetle orzecznictwa TK prawo człowieka do życia w sposób bezwzględny jest chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Od art. 2 Konstytucji RP nie ma odstępstw. Jeśli w VIII kadencji Sejm nie rozwiąże sprawy aborcji, nie widzę na to szans w przyszłości.

 

Kornelia Wróblewska, Nowoczesna, nie głosowała za „Ratuj kobiety”

W wypowiedziach medialnych podkreślała, że nigdy nie uzna, iż trzymiesięczny płód nie jest dzieckiem. Tę jej świadomość wzmogło niedawne urodzenie dziecka. – Nikt mi nie powie, że to tylko zlepek komórek – mówiła po zbojkotowanym głosowaniu.

W projekcie ustawy „Ratujmy kobiety” nie mogła się zgodzić z postulatem aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży i możliwości poddania się jej przez piętnastolatki bez wiedzy opiekunów. Ta doktor teologii przyznaje jednocześnie, że za zaostrzeniem przepisów aborcyjnych także by nie zagłosowała.

 

Marek Sowa, Nowoczesna, kiedyś PO, nie głosował za „Ratuj kobiety”

Zaraz po głosowaniu w styczniu tego roku w wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej” stwierdził, że projekt ustawy jest zły, wręcz skrajnie ideologiczny i prowokacyjny. Jego twórcy potraktowali w nim aborcję jako awaryjną antykoncepcję, a już piętnastolatkom chcieli zezwalać na usuwanie ciąży bez wiedzy rodziców. Posła raził także zapis zakazujący demonstrowania obrońców życia pod szpitalami.

 

Małgorzata Zwiercan, Wolni i Solidarni, za wnioskiem do TK

Podpisałam się pod wnioskiem do TK, bo trzeba bronić tych, którzy sami się nie obronią. Nikt nie ma prawa decydować o czyjejś śmierci. Należy edukować społeczeństwo, bo argumenty zwolenników aborcji wynikają z niewiedzy. Przede wszystkim należy podkreślać, że badania prenatalne nie są w 100 proc. pewne, podobnie jak prognozy co do długości życia z daną chorobą. Trzeba rozpowszechniać świadectwa o tym, że dzieci chore i niepełnosprawne także potrafią kochać i dać szczęście, pokazują, co jest w życiu ważne. Wrzeszczcie – uczmy się kochać nieegoistycznie, ale w oparciu na szacunku dla drugiego człowieka.

Dla „Idziemy” zgodzili się wypowiedzieć Kornelia Wróblewska, Paweł Kobyliński i Elżbieta Stępień z Nowoczesnej, jednak do chwili zamknięcia tego numeru tygodnika nie było z nimi kontaktu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 stycznia

Środa, I Tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 29-39
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia
Nowenna do św. Wincentego Pallottiego - 13-21 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter