18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojna potrwa długo

Ocena: 0
709

Niedawne informacje o śmierci rosyjskich najemników w Syrii uświadomiły już wszystkim, że wojna domowa w tym kraju przybrała charakter międzynarodowy.

Miasto Guta niedaleko Damaszku jest ostatnio areną krawawych walk; fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

W Syrii oprócz zwaśnionych stron: rządu i jego przeciwników zaangażowane są potężne siły z zagranicy. Tymczasem Syrię dotyka gigantyczna katastrofa humanitarna. ONZ szacuje, że każdego dnia kraj ten opuszcza 5 tys. osób. W wyniku siedmiu lat walk swoje domy opuściło 13 mln ludzi, z czego połowa wciąż pozostaje na terytorium Syrii. Do Europy trafił ich milion, z czego ponad połowa do Niemiec, do Turcji 3,4 mln, a w sąsiednim, niewielkim Libanie, jest ich także około miliona. To zaś powoduje, że wiele państw odczuło skutki wojny syryjskiej bezpośrednio u siebie.

 

Rosjanie na wojnie

Moskwa zdecydowanie popiera prezydenta Syrii Baszara Asada. Syria była w przeszłości ważnym bliskowschodnim sojusznikiem Związku Radzieckiego, a po upadku ZSRR lewicowy rząd syryjski utrzymał bliskie kontakty z Rosją. W Tartus od dawna funkcjonuje rosyjska baza morska; podpisana w 2017 r. umowa przewiduje jej dzierżawę na 49 lat i prawo do obecności w niej do 11 okrętów rosyjskich. W Hmeimim niedaleko Latakii zaś istnieje od 2015 r. rosyjska baza lotnicza.

W październiku 2015 r. rozpoczęły się rosyjskie naloty w Syrii (i zapewne dlatego stworzono bazę Hmeimim). Według Moskwy, uderzono na „kryjówki terrorystów” z tzw. Państwa Islamskiego – jednak w rzeczywistości głównymi celami Rosjan były siły opozycji syryjskiej, z ISIS nie związane. Ostatnio siły rosyjskie wraz z wojskami rządowymi atakują wschodnią Gutę niedaleko Damaszku, oficjalnie – islamistów, a zdaniem źródeł zachodnich – opozycję syryjską i cywilów.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły