4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siedem plag mołdawskich

Ocena: 4.95
585

Wybuch wojny przeciwko Ukrainie obnażył słabości Mołdawii jako państwa atakowanego w sposób hybrydowy przez prorosyjskie siły, próbujące odciągać Kiszyniów od kursu na integrację z UE. Złożony w marcu br. wniosek o członkostwo w Unii uaktywnił podległych rosyjskim służbom agentów.

fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu na spotkaniu państw NATO

Po rosyjskiej inwazji na sąsiadów poważną trudnością dla małej, liczącej zaledwie 3,5 mln mieszkańców Mołdawii jest duży napływ uchodźców. Wprawdzie władze tego jednego z najbiedniejszych państw Europy przy wsparciu organizacji międzynarodowych zdołały ugościć ponad pół miliona uciekinierów wojennych, ale dla struktur państwowych był to duży wysiłek nie tylko logistyczny, lecz także finansowy. Eksperci wskazują, że wśród kluczowych darczyńców, dzięki którym Republice Mołdawii udało się podołać niespodziewanemu wyzwaniu, była administracja Stanów Zjednoczonych. Jak ujawnił w październiku ambasador USA w Kiszyniowie Kent D. Logsdon, władze amerykańskie przekazały 75 mln dolarów na rzecz przyjęcia ukraińskich przybyszów, którzy schronili się na terytorium mołdawskim. Dyplomata dodał, że na inne potrzeby Republiki Mołdawii Waszyngton skierował od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 188 mln dolarów. Przedstawiciel USA sprecyzował, że jego kraj w ciągu 30 lat państwowości Mołdawii przesłał tam 1,4 mld dolarów pomocy, a także zapewnił, że będzie dalej wspierać to jedno z najmłodszych państw Starego Kontynentu.

 


CIEŃ OLIGARCHÓW

W ciągu zaledwie trzech dekad państwowości Mołdawii nie udało się utworzyć dużego grona klasy średniej, ale pieniędzy w tej byłej radzieckiej republice nie brakuje. Znacznymi środkami dysponują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy latami powiązani byli z ZSRR lub z Moskwą. Liderem w tym gronie jest czołowy oligarcha tego kraju Władimir Płachotniuk, który – choć ukrywa się za granicą z powodu domniemanego udziału w korupcji – to w dalszym ciągu poprzez swoich ludzi oddziałuje na lokalną gospodarkę, a także media. Wejście do polityki i zdobycie fortuny umożliwił mu były komunistyczny przywódca Mołdawii Władimir Woronin.

Innym poszukiwanym przez mołdawski wymiar sprawiedliwości jest Ilan ?or, szef opozycyjnej partii ?or. Od września członkowie oraz zwolennicy tego ugrupowania paraliżują główne ulice Kiszyniowa, próbując zakłócić działalność państwowych instytucji, m.in. rządu, parlamentu, prezydenta oraz prokuratury generalnej. Pod siedzibami tych organów prorosyjscy aktywiści prowadzili już kilkudniowe blokady, a także rozbijali miasteczka namiotowe.

Według powołujących się na ukraińskie służby mediów środowisko skupione wokół Ilana ?ora to osoby z kręgu służb Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB), spadkobierczyni KGB, polityk zaś ma być ich agentem. Twierdzą one, że 35-letni ?or, pochodzący z rodziny mołdawskich żydów i urodzony w Izraelu, działa na rzecz skierowania Mołdawii na drogę współpracy z Rosją. Kreml miał wysłać do Kiszyniowa znaczące wsparcie finansowe dla organizującej protesty partii ?or, a także grupę doradców ds. zarządzania demonstracjami. Z informacji portalu ZdG wynika, że choć lider tej partii od trzech lat ukrywa się na terenie Izraela, to za pośrednictwem swojego ugrupowania skutecznie organizuje demonstracje.

 


NA CELOWNIKU MOSKWY

Mołdawia niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę jest potencjalnym celem imperialnych zapędów Kremla. Krótko po rozpoczęciu wojny prezydent wspierającej Moskwę Białorusi Aleksander Łukaszenka podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa tego kraju zaprezentował mapę, na której jeden z planowanych ataków rosyjskich wojsk miał przebiegać z ukraińskiej Odessy w kierunku Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii. Od początku lat 90. znajduje się on pod faktyczną okupacją Rosji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter