Na temat wyboru nowego przewodniczącego Rady Europejskiej, Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz kontrowersji wokół spektaklu „Klątwa” dyskutowali aktor i reżyser Redbad Klijnstra oraz publicyści Piotr Semka, Piotr Zaremba i ks. Henryk Zieliński. Program prowadził Michał Karnowski
Piotr Zaremba
Ciekawa gra
Kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej to wyłącznie polski pomysł, który ma ograniczoną siłę oddziaływania na pozostałe kraje. I jest raczej przesądzone, że Donald Tusk zostanie na drugą kadencję. Po pierwsze więc jest to ruch do wewnątrz, który pokazuje dystans do Tuska. A po drugie, jest też jakąś próbą bardzo ciekawej gry. Bo z tego, co wiem, doszło do spotkania pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Jackiem Saryusz-Wolskim, który był bardzo mocno niezadowolony z kursu, na jaki PO w ostatnich latach zboczyła. Oczywiście on nie do końca pasuje do PiS-u, ale jest mu zdecydowanie bliżej do twardej, asertywnej polityki.
Piotr Semka
Nie tylko walka
Uważam, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych powinien upamiętniać nie tylko walkę zbrojną, ale cały ogromny wysiłek „cywilnego” oporu 12 lat powojennych, którego puentą było wystąpienie zbrojne w Poznaniu w 1956 r. Bardzo boli mnie praktyka „Gazety Wyborczej”, kiedy znajduje ona – niewątpliwie zasłużonych – żołnierzy Armii Krajowej, którzy dają się wpuszczać w pewną bałamutną logikę. Bardzo nieuczciwie jest budowanie narracji, że my AK-owcy walczyliśmy jako organizacja konkretnego państwa, a to, co było potem, to już działanie na własną rękę, do którego mamy dystans. To byli tacy sami AK-owcy jak ci, którzy próbują teraz dzielić opór na wojenny, który był racjonalny i rzekomo nielogiczny powojenny.
ks. Henryk Zieliński
Zapomniana martyrologia
Nie tylko zaciera się pamięć o księżach-męczennikach nazizmu, którzy zginęli z rąk Niemców, ale również o tych zamęczonych przez komunistów. W momencie, kiedy Związek Radziecki dał władzę komunistom w Polsce, a Kościół został ustawiony w roli „czarnego karła reakcji”, mówienie o martyrologii i patriotyzmie polskich księży było władzy po prostu nie na rękę. Usiłowano wtedy wykreować na jedynego męczennika KL Auschwitz Józefa Cyrankiewicza. I ta pamięć rzeczywiście słabo jest przywracana. Przed trzema laty odbyła się pierwsza ogólnopolska pielgrzymka episkopatu i duchowieństwa do KL Dachau, żeby o tym przypomnieć.
Redbad Klijnstra
Przyspieszyć reformę
System teatralny w Polsce jest nietknięty reformą. Teatry są podłączone do władzy, czy to lokalnej, czy państwowej, i praktycznie stoją tyłem do widzów. Aktor, który jest na etacie, ma dylemat. Z jednej strony czuje się w obowiązku przyjąć daną rolę, ma kredyt, a z drugiej ma sumienie. Raz w sezonie może odmówić roli. Ale jeżeli pracuje w teatrze, gdzie naczelna narracja jest podyktowana przez dyrektora, który ma taki a nie inny światopogląd, to myślę, że jest w poważnym kłopocie. Może albo robić dobrą minę do złej gry, albo odejść. Chciałbym, żeby „Klątwa” stała się pretekstem do przyśpieszenia reformy polityki kulturalnej, po to, aby zwiększyć obszar wolności, aby również inne niż lewicowo-liberalne opcje mogły znaleźć miejsce w teatrze.
***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.
Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.
Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.