Przedstawiamy Państwu kolejną porcję informacji z kraju przygotowaną przez naszych dziennikarzy.
KOŚCIÓŁ JEDNEGO PANA
Nawiązując do rozmiarów katedry katowickiej i zamieszonych na niej słów „Soli Deo honor et gloria” (Tylko Bogu cześć i chwała), obejmujący diecezję abp Adrian Galbas stwierdził, że wyrażają one niezmiennie aktualny program duszpasterski całego Kościoła i każdego biskupa.
- Taki Kościół chciałbym tu na Górnym Śląsku razem z wami tworzyć. Kościół, który ma jednego Pana i który cały jest wychylony w Jego stronę; Kościół, który siebie nie stawia w centrum, nie stawia też w centrum żadnej doczesnej korzyści, nie zasłania, ale odsłania ludziom Boga, którego obraz dla tak wielu jest dzisiaj przysłonięty, zapaćkany, albo nawet całkowicie wymazany z życia - mówił wobec biskupów, prezbiterów, licznie zebranych wiernych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.
Fot. PAP/Zbigniew Meissner
CZŁOWIEK W NIELUDZKICH CZASACH
W Somiance Instytut Pileckiego upamiętni Mieczysława Żemojtela (na zdj.), zamordowanego w obozie koncentracyjnym na Majdanku za pomoc Annie i Marianowi Kowalskim, żydowskiemu rodzeństwu, prawdopodobnie uciekinierom z warszawskiego getta. W Somiance zostanie także upamiętniona Anna Kowalska, której niezłomna postawa prawdopodobnie ocaliła życie trzem pomagającym jej Polkom. To 32. uroczystość zrealizowana w ramach programu „Zawołani po imieniu”, poświęconego tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji za pomoc skazanym na zagładę Żydom stracili życie. Uroczystość w Somiance, jak wszystkie inne dotąd zrealizowane, jest przygotowana w ścisłej współpracy z lokalną wspólnotą samorządową – powiatem wyszkowskim i Gminą Somianka. Program jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Fot. mat. pras.
PATRON ŚWIĘTEJ CODZIENNOŚCI
26 czerwca przypada wspomnienie liturgiczne św. Josemaríi Escivy de Balaguera. Tego pochodzącego z Hiszpanii kapłana św. Jan Paweł II nazwał w czasie kanonizacji „świętym życia codziennego”.
- Idąc jego śladami – mówił papież Polak - szerzcie w społeczeństwie, niezależnie od rasy, klasy, kultury, lub wieku świadomość, iż wszyscy jesteśmy powołani do świętości.
Taka też jest misja założonej przez niego instytucji - prałatury personalnej Kościoła Katolickiego Opus Dei. W Polsce są dwa kościoły pod jego wezwaniem – oba w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W czerwcu abp Andrzej Dzięga konsekrował kościół pod jego wezwaniem w Szczecinie-Bezrzeczu.
Fot. Flickr.com/opus-dei/
JAK PADEREWSKI
Instytut Demokratycznej Myśli Narodowej oraz Wielkopolski Kurator Oświaty wyłoniły laureatów w zorganizowanym przez siebie III Międzynarodowym Konkursie im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Jego tytuł – „Ignacy Jan Paderewski - pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury” – nawiązuje do mnogości przestrzeni społecznych i artystycznych, w których działał.
Udział w konkursie wzięło ok. 1500 uczniów szkół polskich oraz polonijnych placówek edukacyjnych. Jego laureaci odbierali swoje nagrody wspólnie z nauczycielami, bo doceniony wynik był rezultatem i zwycięstwem umiejętności połączenia potencjału ucznia z umiejętnościami dydaktycznymi nauczyciela. Uczniowie najchętniej realizowali się w dziedzinach artystycznych: w pracach plastycznych i w wykonach muzycznych.
Fot. mat. pras.
WIT STWOSZ Z OSCAREM
Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa w 2023. Wśród 30 nagrodzonych projektów z 21 krajów znalazła się renowacja krakowskiego ołtarza Wita Stwosza.
– To najwyższe europejskie wyróżnienie w dziedzinie kultury, nazywane europejskim Oscarem w obszarze dziedzictwa kulturowego – wyjaśnia dr Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej parafii Mariackiej.
- Wskazuje na docenienie przez zagranicznych ekspertów pracy parafii Mariackiej, konserwatorów oraz wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w projekt konserwacji tego wspaniałego zabytku, jakim jest ołtarz dłuta Wita Stwosza.
W uzasadnieniu jury podkreśliło skrupulatność konserwacji, opartej na wnikliwych kwerendach, oraz szacunek i wrażliwość fachowców wobec oryginalnego dzieła. W proces odnowy ołtarza zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, m.in. badacze z zakresu fizyki, chemii i historii sztuki. Przy tej okazji dokonano także nowych odkryć, np. odczytano datę „1486”, znajdującą się u boku św. Jakuba, który podtrzymuje zasypiającą Matkę Bożą.
Teraz bazylika Mariacka ma szansę na Nagrodę Publiczności. Na stronie vote.europanostra.org głosować można do 28 sierpnia.
Fot. diecezja.pl
POWRÓT KINDERTRANSPORTÓW
Przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny odbyła się uroczystość powrotu w przestrzeń publiczną Pomnika Kindertransportów autorstwa Franka Meislera. Został on zdemontowany w 2019 r. ze względu na remont dworca kolejowego i przylegającego terenu. Przedstawia pięcioro dzieci w różnym wieku (trzy dziewczynki i dwóch chłopców), stojących z bagażami na peronie, tuż przed odjazdem pociągu. Na cokole umieszczono fragment szyn kolejowych i tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci.
Fot. PAP/Adam Warżawa